Ana Sayfa ESENLER ESENLER’İN ”NÖBETÇİ ECZANE İSYANI”

ESENLER’İN ”NÖBETÇİ ECZANE İSYANI”

Okunma Sayısı 336
0

Esenler’de Yaşayan Vatandaşların Nöbetçi Eczanelerinin Yetersizliğine Tepkisi Her Geçen Gün Artarak Devam Ediyor.

Yaklaşık 500 bin kayıtlı kişinin yaşadığı bir ilçede hafta sonları ve tatil günlerinde yalnızca 2 nöbetçi eczane olması hatta bazı zamanlarda bu sayının bire düşmesi vatandaşları çileden çıkardı.

Son yıllarda ”Son Dakika Esenler Haber” Gazetemizin Projesi olan ve her kesimden olumlu yönde tepki alan ”Şikayetim Var Esenler” Facebook sayfamıza bir çok kez nöbetçi eczaneler ile ilgili şikayet ve çözüm önerileri sunuldu.

Fakat Vatandaşların haklı sitemlerini ve çözüm önerilerini görmezden gelen yöneticiler, bu sorununun daha da tepki almasına ve büyümesine vesile oldu.

‘Sektörde nöbet ve eczane çalışma saatleri yıllardır en çok tartışılan, en çok değiştirilmek istenilen, eczacılar ile halkı, eczacı örgütlerini ve kamu kurumlarını en çok karşı karşıya getiren bir durum. Ancak bunca önemli konuda, onca tartışma yoğunluğuna karşın eczacılık mevzuatında düzenlenmeler bu gerçeğe çare üretemeyen haldedir.

Eczane ve Eczane Hizmetleri Yönetmeliğinin 28. maddesinde “Birden fazla eczanesi olan yerlerde, bayram ve diğer resmi tatil günlerinde ve belirlenen çalışma saatleri dışında, yalnız nöbetçi eczaneler açık kalacaktır. Nöbetçi olmayan eczacılar eczanelerini kapatmaya mecburdurlar.”

Nöbetler, Eczacılar ve Eczane Hizmetleri Hakkındaki Yönetmeliğin 29. Maddesine göre;  Bölge Eczacı Odası veya temsilcileri tarafından belirlenir ve bir nöbet listesi hazırlanır. Bu listeler İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerinin kabul ve onayı ile uygulanır.

Nöbetler her senenin başında Eczacı Odası Bölge Temsilcilerince hazırlanır ve Eczacı Odası Nöbet Komisyonu tarafından kontrolü yapılır. Nöbet Komisyonu gerekli gördüğünde nöbetler üzerinde tasarrufta bulunabilir”.

Bu durumdan kimler nemalanıyor? Vatandaşa bu eziyet neden çektiriliyor? Bu konunun ivedi şekilde çözümü için yetkilileri göreve davet ediyoruz!

İşte ”Şikayetim Var Esenler” Facebook sayfamıza nöbetçi eczaneler ile ilgili farklı tarihlerde ulaşan şikayetler.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen adınızı giriniz