Ana Sayfa ESENLER Zeytinburnu Belediye Başkanı Makam Aracı Yerine Bisiklete Biniyor

Zeytinburnu Belediye Başkanı Makam Aracı Yerine Bisiklete Biniyor

Okunma Sayısı 1030
0

Zeytinburnu’nda hem tasarruf hem trafik sorununa çözüm olması için bisiklet modeli hayata geçirildi.

İlçede herkese örnek olması beklenen proje kapsamında Belediye Başkanı Murat Aydın ve belediye personeli de  ilçe sınırları içerisindeki çoğu yere bisiklet ile gidiyor.

Vatandaşlara da bisiklet hediye ediliyor

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, ilçede bir yerden bir yere artık çoğunlukla makam aracıyla değil bisikletle gidiyor. Sadece Başkan Aydın değil, çoklu seyahat etmeyen belediye personeli de mesai saatleri içerisinde bisiklet kullanıyor.

Başkan ve personelin örnek teşkil ettiği proje Zeytinburnu Belediyesi vatandaşlara da belli kriterler doğrultusunda 1000 adet bisiklet hediye ediliyor.

“Makam aracı yerine bisiklet kullanacağım”

Proje üzerine uzun süre çalıştıklarını belirten Aydın,”Yaptığımız araştırmalara göre Zeytinburnu’ndaki trafik akış hızı saatte 20 ile 30 kilometre civarında. İlçedeki trafik hızı epey düştü. Bu durumda mevcut yasaya göre trafik hızı, belirli bir limitin altına düştüğünde bisikletler yolu araçlarla ortak kullanabiliyor. Biz de durumdan yola çıkarak Zeytinburnu’nda bisiklet projesini başlattık. Bugünden itibaren ben ve belediye personeli arkadaşlarım artık ulaşım aracı olarak bisikleti kullanacağız. Zeytinburnu içerisinde bir noktadan başka bir noktaya giderken artık makam aracımı değil bisikleti kullanacağım” dedi.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, dört ay önce makam aracı yerine bisiklet kullanmaya başladı. Bu akıma öncülük eden Aydın’a ilk destek Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’den geldi.

Diğer belediye başkanlarına örnek oldu 

İki başkan bisikletle Zeytinburnu sokaklarını turladı.

“Sağlıklı yaşam ve aynı zamanda kolay ulaşım nasıl olacak? Bisikletle olacak” sözleriyle yola çıkan Murat Aydın diğer belediye başkanlarına da örnek oldu.

“Siyasetçilere tavsiye ediyorum”

Makam aracı yerine bisiklet kullanmaya başlayan Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci şunları söyledi:

BİSİKLET BENZİN YAKMIYOR BİZİM YAĞLARI YAKIYOR

“Kırşehir’de şehir merkezinde bisiklet yollarını tamamladık. Bu hafta pazartesi itibarıyla, başta ben sonra da bütün personelimiz şehirde bisikleti zorunlu hale getirdik. Bisiklet kullanmak benzin yakmıyor. Bizim yağları yakıyor. Siyasetçiler için de bir faydası halkla daha fazla temas ediyorsunuz. Arabayla geçip gitmek var bir de bisikletle herkese selam vererek, konuşarak, dokunarak gitmek var. Onun için siyasetçilere tavsiye ediyorum.”

KIRŞEHİR BELEDİYESİ DE BİSİKLET KULLANIYOR

Aydın, bin 300 kilometre yol kat etti 

İki başkan Zeytinburnu’nda onlarca bisikletliyle pedal çevirdi. İkili, 10 kilometre boyunca Zeytinburnu sokaklarını dolaştı.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, bisikletle bugüne kadar bin 300 kilometreye yakın yol kat etti. 35 bin 560 kalori yaktı, 89 litre yakıt tasarrufu sağladı.

Bisiklet turu sonunda etkinliğe katılanlara, çekilişle bisiklet ve bisiklet ekipmanları hediye edildi.

HABER DÜZENLEME: SUAT TÜRKOĞLU

Kaynak: Milliyet

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen adınızı giriniz