Ana Sayfa GÜNDEM UBER, Türkiye’de 2 Yıl Yasaklanıyor

UBER, Türkiye’de 2 Yıl Yasaklanıyor

Okunma Sayısı 1766
0

BAŞBAKAN YILDIRIM TALİMAT VERDİ UBER’E AĞIR CEZA

Başbakan Binali Yıldırım tarafından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına verilen yeni talimat, Türkiye’de Uber kullanımını derinden etkileyebilir. Karayolları Taşıma Yönetmeliği’nde gerçekleştirilen ve 25 Mayıs 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeyle korsan taşımacılık yapanlara ağır cezalar getirilmesini istedi.

Yeni yönetmelik kapsamında taşıtını çeşitli korsan internet uygulamalarına kullandıran D2 yetki belgesi sahiplerinin, benzer faaliyetlere devam etmeleri halinde çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalmalarına karar verildi. Yapılan düzenlemeyle kara yolu taşımacılığı faaliyetinde bulunmak adına belge edinenlerin, kendi taşıma kapsamları dışında çalışmaları veya belgesi olmayanlara taşıtlarını kullandırmaları durumunda, belge sahiplerine çeşitli cezalar verileceği kaydedildi. Böylelikle yetkisi dışında taşımacılık yapanlara öncelikle uyarı yapılacak, tekrarı durumunda ise belge iptali ve 2 yıl yasaklanmaya varacak idari işlemler uygulanacağı söylendi.

Yürürlüğe alınan yönetmelikle birlikte yasa dışı taşımacılık yapan bazı kişi veya kişilerin D2 belgesine sahip firmalarla anlaşarak bu firmaların belgelerinde kayıtlı taşıtların faaliyetlerinde kullanıldığı ve bu işten teknoloji kullanımı ücreti adı altında komisyon alındığı tespit edildi. Yeni düzenlemeyle taşıtlarını yasa dışı faaliyetler için kullandıran D2 belge sahiplerine ilk tespit için 50 uyarı cezası verileceği ve bu uyarılar 3 bin lira yatırılarak kaldırılabilecek. Taşıtlarını yasa dışı faaliyetler için kullandıran D2 belge sahiplerinin 1 yıl içinde iki defa aynı ihlali gerçekleştirdikleri tespit edilirse, yetki belgeleri iptal edilecek ve aynı faaliyeti 2 yıl boyunca yapmaları yasaklanacağının altı çizildi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen adınızı giriniz

five × five =