Ana Sayfa ESENLER HABERLERİ CHP Bülent Ütebay: Esenleri Esenlerliler Yönetsin

CHP Bülent Ütebay: Esenleri Esenlerliler Yönetsin

Okunma Sayısı 1373
0

CHP Esenler İlçe Başkanı Bülent Ütebay, Yerel Basın mensupları ile bir araya gelerek gündemle ilgili soruları cevapladı.

Toplantıya Son Dakika Esenler imtiyaz sahibi Suat Türkoğlu1.HABER Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Esenler Gündem internet sitesi imtiyaz sahibi Sait Yılmaz, Esen Tv ve Litros HABER imtiyaz sahibi İsmail Danış katıldı.

Ütebay, ittifaka bağlı kalmadan yaklaşık 2 aydır Esenler’de yerel yönetimlere yönelik bir çalışma içerisindeyiz. Sivil toplum örgütleri ve muhtarlarımızın birçoğu ile görüştük. Örgüt olarak konuştuğumuzda şöyle bir sonuç çıktı. 25 yıldır Esenler’de AK Parti zihniyeti olması ondan öncede Refah Partisi ve o zihniyet tarafından yönetiliyordu. Birincisi Mehmet Öcalan’dı şimdi de Mehmet Tevfik Göksu tarafından yönetiliyor.

Genellikle belediye meclis üyeleri dışarıdan getiriliyor. Esenler’li olmayan belediye başkanı ve meclis üyeleri tarafından yönetiliyor. Bunun için yaptığımız görüşmelerde öne çıkan Esenler’li olan Esenler’in havasını suyunu teneffüs eden, buranın manavından, bakkalından alış-veriş yapan bir başkan istiyoruz.

Böyle bir aday adayı ile insanların karşısına çıktığımızda Esenler’de aklına ilk gelen burayı AK Parti kazanır fikrini değiştirebileceğini düşünüyorum. Önümüzde daha 5 ay var önümüzdeki günlerde bu iş olgunlaşacaktır. Özellikle bu AKP, MHP ittifakının dağılması bizim kurmak istediğimiz yapının şansını daha da arttıracağını düşünüyorum.

ÜTEBAY: AK PARTİLİLER BİZE OY VEREBİLİR

Bir çok MHP’linin bu ittifakta gönüllü olduğunu düşünmüyorum. Bu tabanda kurulmuş bir ittifak değildi. Yukarıda kurulmuş aşağıya yansıtılmış bir ittifak olduğunu düşünüyorum. Esenler’de MHP’lilerin İYİ Parti’lilerin HDP’lilerin hatta AKP’ye oy verip karşılığını alamamaktan usanmış AKP’lilerin oylarını alabileceğimizi düşünüyorum.

  • Partiler ile ortak bir aday çıkarıp destekleyelim diye görüşme yaptınız mı?

İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin böyle bir arayış içerisinde olduğunu biliyorum ancak ne düzeyde o kadarını bilemiyorum. Biz burada partiler üstü bir şey gerçekleştirmek istiyoruz. İYİ Parti başkanı ile görüştüm ancak onlarda bir görev değişikliği yapılıyor ilçede başkan görevden alındı, el çektirildi. Şu an ilçe sekreterleri bakıyor. İYİ Parti’ye gelecek olan başkan ile Esenler’de oluşturmak istediğimiz ittifakı kurabiliriz.

  • Aday için çok öne çıkan bir isim var mı?

Burada iş yapan bir çok arkadaşımız var. Bu arkadaşlar CHP üyesi değiller. Süleyman Kahveci, Esnaf Odası Başkanı Başkanı Şükrü Şahin beyin isimleri öne çıktı.

Şu an görüştüğümüz ve iyi bir noktaya getirdiğimiz bir kişi var ancak bozulmaması adına ismini vermek istemiyorum. CHP üyesi değil Esenler’in eskilerinden, Esenler’de okumuş bir iş adamı arkadaşımız. Tabi onun haricinde de kişiler var görüşmelere gittiğimde hiç ummadığımız bir isim çıkabiliyor değerlendiriyoruz olabilir diyoruz. Eski okul müdürlerinden de var. Şaban Şahin’de var. Görüştüğümüz konuştuğumuz kotanın içerisinde.

  • Mevcut belediye başkanın yerine başka bir adayla çıkarsalar bu sizi nasıl etkiler?

Rakip partinin işine tabi ki karışmayız adayları kim olursa olsun burada şahıslar önemli ancak yaklaşık 15 yıldır zihniyet olarak aynı zihniyet ile yönetiliyor. Kale olarak gördükleri bu yere gerekli önemi Genel Merkez düzeyinde ve Büyükşehir düzeyinde vermediklerini görüyoruz.

Esenler’in adına ‘Huzur Kenti’ Diyorlar ama Huzur da yok güvende.

Aday kim olursa olsun bizim şansımız daha yüksek olacaktır. Çünkü vaat ettikleri hiçbir şeyi yapamadılar. Yaşanabilir bir kent haline getiremediler. Huzur kenti diyorlar ancak insanlar huzursuz ve mutsuz. Dolayısıyla mevcut başkan olursa bizim elimizde daha fazla koz olur. Yeni bir isim olursa ben yoktum deme şansı olabilir. Mevcut başkan ile katılırlarsa eğer  bizim için çok daha iyi olur.

  • Esenleri Esenlerliler yönetmeli dediniz. Peki, Esenler’in toprakları başka belediyelerde. Esenler otogarı Esenler’in sınırları içerisindeydi Esenler’in topraklarıydı. Esenlere sahip çıkalım derken bunlara da sahip çıkmayı düşünüyor musunuz?

Belediye başkan adayımız bu konuyu tabi ki irdeler ama ben şuan da otogarı geri alacak diyemem.

Esenler’den bu topraklar buradan giderken Esenler belediyesi AKP’nin Büyük Şehir Belediyesi AKP’nin genel iktidar AKP’nin bu üç büyük zihniyet AKP’nin elindeyken bu topraklar kaydırılmışsa bu o dönem Esenleri yöneten kişilerin kusurudur, eksiğidir, beceriksizliğidir. Yani diyemezler ki Büyük Şehir CHP’nindi CHP geldi elimizden aldı Bayrampaşa’ya verdi. Bütün bunlara rağmen Esenler’i yönetenlerin ya beceriksizliği ya da Bayrampaşa’nın çok iyi yönetilmesinden kaynaklı olabilir. Sonuç itibariyle Esenler’in topraklarını Esenler’in elde etmesi gerektiği gelirleri Bayrampaşa elde etmektedir. Dolayısıyla bu hak tabiki aranmalı, korunmalı ancak bu seferde belediye başkanı büyük ihtimalle askeri alanını da biz Esenler’e kazandırdık. Orası hakkında her gün haberler değişiyor bir 15 bin konut bir 90 bin konut o kadar çok şey konuşuldu ki orada bilgi karmaşası mevcut. Bu kaybedilen haklarımız hakkında adayımız çok daha irdeleyici bir şekilde çalışmalar yürütecektir. Biz de Esenler ilçesi olarak bu işin takipçisi olacağız.

Şu anki mevcut başkan yerine dışardan herhangi bir başkan adayı geldiğinde karşılığında tanınmamış bilinmemiş bir aday gelirse sizin başarı oranınız ne olur?

Yerel siyasette tanınırlık elbette çok önemli. İki dönemdir burada başkanlık yapmış kişinin tanınırlığı çok önemli ama nasıl tanınıyor buna da bakmak lazım. İyi tanınmak lazım. Yeni gelecek arkadaşın tabi dışardan gelme ihtimalide olabilir. Yeni bir adayı tanıtmakta çok zorluk çekmeyecektirler hatta onlar için faydalı olacaktır. Şu an ki başkanın söylenecek sözünün kalmadığını düşünüyoruz. 10 yıldır elini tutan mı oldu sen neden vaatlerini yapmadın diye sorarlar. 10 yıldır burada yerel ve ulusal basına sadece reklam kokan işlerin dışında Esenleri ilgilendiren yapısal sorunların üzerine eğilmedi. Bu halk ona bunun hesabını soracaktır. Bu bizim adayımız için avantaj olacaktır.

  • MHP-AKP ittifakının bozulması hakkında açıklamalarınızı duyabilir miyiz?

Sayın Cumhurbaşkanı burada bir makas değişikliğine gitti. Cumhur ittifakı esasında tabanda karşılık bulmayan bir ittifaktı. Birçok MHP’li yurttaşımız AKP’nin bu ülkeyi yönetirken işlediği günahlara MHP’nin ortak olmasını istemediler. Bu ittifaka çok sıcak bakmadılar. Yönetim tabanında da onay görmedi. Hatta bu ittifak İYİ Parti gibi bir partinin doğuşuna vesile oldu. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı da bunu gördü bence yerel seçimlere giderken kendilerinden kopan Kürt seçmeni geri kazanmak için MHP’den uzaklaşıp bu politikayı izlediklerini düşünüyorum. Bunu HDP’li seçmene göz kırpmak olarak görüyorum.

HABER: Sait YILMAZ – İsmail DANIŞ – SUAT TÜRKOĞLU

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen adınızı giriniz