Ana Sayfa ESENLER HABERLERİ YSM Kentsel Dönüşüm Toplantısında Başkan Göksu’dan Adaylık Açıklaması

YSM Kentsel Dönüşüm Toplantısında Başkan Göksu’dan Adaylık Açıklaması

Okunma Sayısı 3165
0

Yavuz Selim Mahallesi sakinlerinin katılım sağladığı ”Kentsel Dönüşüm Fikir Projesi” toplantısı Dr. Kadir Topbaş Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. 

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mevlüt Uysal, ‘Kentsel dönüşüm kapsamında  eski evleri yıkıp yapacağız ve 100 metre kare evi olana 80 metre kare ev vereceğiz bunun için de vatandaşımızdan bir ücret talep etmeyeceğiz’ açıklamasında bulunmuştu.

Sunulan proje kapsamında Esenler Yavuz selim Mahallesinde uygulanmak üzere mahalle sakinleri ile görüş alış verişinde bulunuldu.

Dr. Kadir Topbaş Kültür Merkezinde yapılan toplantıya, İBB kentsel dönüşüm daire başkanı ve uzmanları yanı sıra Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Başkan Yardımcısı Orhan Oğuz Türk, Nihat Karataş, Ömer Çetinkaya, Osman Gökçebaş, Belediye birim müdürleri, Mahallesinde Kentsel dönüşümde proje üreten ve mahalle sakinlerinin desteğini alan Yavuz Selim mahalle muhtarı Recep Yavaş ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Mahalle sakinlerinden bazıları bu toplantıdan çok geç haberdar edildiklerini dile getirerek, sunumu gerçekleştirilen projede %75’e ulaşmak için yeniden bir toplantı düzenlenmesini ve vatandaşlarının tamamının bilgilendirilmesini belediye başkanından talep ettiklerini belirttiler.

Bunun üzerine Belediye Başkanı Göksu bu talebi değerlendireceklerini söyleyerek olumlu yönde görüş belirtti.

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu toplantıda yaptığı konuşmasında ”Uzun süredir bu mahallede kentsel dönüşüm isteği  var, bu zaman içerisinde arkadaşlar bir takım çalışma yaptılar, projeler geliştirdiler, bunlardan dolayı kendilerine çok teşekkür ediyorum”.

GÖKSU: ”BEN SİZİN HAKKINIZI KORUMAK İLE SORUMLUYUM”

Başkan Göksu ”Herhangi bir projede benim şahsi tavrım söz konusu değil. Benim tek amacım sizin hakkınızı, hukukunuzu korumak ve ben bununla sorumluyum”.

 ”ESİNDER YAPI A.Ş’YE HACİZ”

Göksu konuşmasında ”ESİNDER Yapı A.Ş ‘nin bu gün itibariyle asansörlerine haciz geldi, bu durumu şimdi kurtaracak? yada Yavuz selim Mahallesindeki kentsel dönüşümünde bir teyzemizin başına bir iş geldiği zaman kim kurtaracak? ben müdahale edeceğim değil mi? bundan dolayı ben işimi sağlama almalıyım”.

HERKESİN DAİRESİNE DAİRE VERECEĞİZ

Başkan Göksu ”Altını çizerek belirtmek istiyorum bu bir ikna toplantısı değildir. Mahallenin %75’i bu projeye evet derse çalışmalarımızı İBB’nin garantörlüğünde herhangi bir imar artışı yapmadan, herkesin dairesine daire vererek başlatacağız”.

BAŞKAN GÖKSU ”YİNE ADAYIM DEVAM İNŞALLAH”

Mahalle sakinlerinin sorularının bir diğeri de  ”Önümüzde yerel seçimler var, İBB ve Esenler Belediye Başkanın da değişme ihtimali söz konusu, eğer böyle bir gelişme olursa bu proje iptal olacak mı? demesi üzerine Başkan Göksu, ”Devlet de devamlılık esastır, bende önümüzde ki yerel seçimlerde tekrar adayım, devam inşallah dedi.

 

MUHTAR RECEP YAVAŞ KONUŞTURULMADI

Yavuz Selim Mahalle sakinlerinin sorularını cevaplayan Başkan Göksu,nun ardından mahalle muhtarı Recep Yavaş konuşmak için mikrofonu alarak ”Belediye Başkanı demek ki Yavuz Selim mahallesinde kentsel dönüşüm olacağını kabul etti, daha önce bu mahallede dönüşüm yok ve öyle bir düşüncemiz de yok diyordu. Bize sunum yapacaklarını söylemişlerdi ama yapmamışlardı dediği anda salonda mahalle sakinleri alkışlar ile muhtar Yavaş’a destek verdi. Bunun üzerine Başkan Göksu Muhtar Recep Yavaş’ın  sözünü keserek ”Burada şov yapacaksan yapamazsın diyerek toplantıyı kapatıyorum, herkesi davet edip detayları anlatacağız dedi. Bir anda salonda mahalle sakinleri Başkan Göksu’ya büyük tepki gösterdi. Mahalle sakinleri Muhtar Recep Yavaş’ın konuşmasına devam etmesini istedi. Bunun üzerine Muhtar Yavaş tekrar mikrofonu eline aldığı anda reji tarafından sesin kapatıldığını gördü. Bu duruma mahalle sakinleri daha çok tepki göstererek ”bu Kültür Merkezi Vatandaşın, bizlerin konuşma hakkını nasıl kısıtlarsanız” diyerek serzenişte bulundu.

Salonda bulunan mahalle sakini bir bayan, Muhtar Recep Yavaş’a dönerek ”Belediye Başkanını da biz seçtik, sizi de Muhtar olarak biz seçtik, Belediye Başkanımız seçilmiş birini konuşturmayarak biz vatandaşlara saygısızlık yapıyor” diyerek tepkisini dile getirdi.

Muhtar Recep Yavaş mahalle sakinlerine dönerek ”Biz burada misafiriz, her hangi bir saygısızlık yapmayız, önümüzdeki günlerde İbrahim Turhan Lisesinde bir araya gelerek tüm sorunlarımızı ve projeleri yeniden değerlendireceğiz” diyerek salonu terk etti.

Yavuz Selim Mahallesi Kentsel Dönüşüm Fikir Proje toplantısı hararetli tartışmalar ile sona erdi.

ÖZEL HABER: SUAT TÜRKOĞLU

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen adınızı giriniz