Ana Sayfa ESENLER HABERLERİ Esenlerdeki Engelliler: ”Eşit Yaşam Hakkı İstiyoruz”

Esenlerdeki Engelliler: ”Eşit Yaşam Hakkı İstiyoruz”

Okunma Sayısı 964
0

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Esenler’de bir dizi etkinlik düzenlendi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri çerçevesinde önce farkındalık oluşturmak amacıyla Davutpaşa Caddesi’nde kortej halinde yürüyüş gerçekleştirildi.  Yürüyüşün ardından Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde kahvaltı programı düzenlendi.

Davutpaşa Caddesi’nde düzenlenen anlamlı yürüyüşte, engelli vatandaşlara; Esenler Kaymakamı Adil Karataş, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti Esenler İlçe Başkan Yardımcıları, İYİ Parti Esenler İlçe Başkanı Recep Özkan ile Esenler’de faaliyet gösteren engelli dernekleri başkanları, üyeleri, Esenler Belediye Başkan Yardımcıları, Meclisi Üyeleri, Birim Müdürleri, ESDEF Başkanı Cuma Helvacı ve Başkan yardımcısı Ramazan Doğan, ESDEF Kurucu Başkanı Mustafa Kaplan, Esenler Rizeliler Dernek Başkanı Süleyman Kahveci, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kalabalık bir vatandaş topluluğu eşlik etti.

SİYASİ PARTİLER ENGELLİLERE DUYARSIZ KALDI

Yapılan kortej yürüyüşüne ve Programlarına CHP, MHP ve SP Siyasi Partileri yöneticisi veya temsilcilerinin katılmaması dikkatlerden kaçmadı.

ZİHİNLERDEKİ ENGELLERİ KALDIRMALIYIZ

Yürüyüşün ardından, Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde engelli vatandaşların ve ilçe protokolünün katılımıyla kahvaltı programı düzenlendi. Programda konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Türkiye’de son yıllarda engellilere yönelik önemli adımların atıldığını belirterek, “Geçmiş dönemlerde Türkiye’deki engelli sayısı dahi tam olarak bilinmiyordu. Bugün her bir engelliyle ilgili devletin çok ciddi çalışmalar yürüttüğü bir noktaya geldik. Engellilerimizle ilgili olarak, devletin sunmuş olduğu imkânlar çerçevesinde engellilerin hayatında olumlu yönde çok önemli değişikliklerin olduğunu söyleyebiliriz. Hatta şunu rahatlıkla ifade edebiliriz ki, dünyada engelliler noktasında kat edilen mesafe açısından Türkiye önemli bir yere geldi. Gerek fiziki yatırımlar, gerekse sosyal ve kültürel yatırımlar noktasında dünyada en önde olan ülkelerden biriyiz. Engellilerle ilgili yürütülen çalışmalar son derece önemli fakat hani bir söz vardır önce zihinlerdeki engelleri kaldırmamız gerekir diye, engellilere bakışın yeniden ele alınması ve muhasebesinin yapılması gerekiyor. Bazen bize şöyle öneriler sunuluyor, başkanım şu parkta engellilere özel bir alan ayırsanız, şu parkta şöyle bir yer ayırsanız, oysa bizim yapmamız gereken şey, engellilerle ilgili özel alanlar oluşturmak yerine, bütün engelleri aşarak, hepimizin birlikte vakit geçireceği mekanlar oluşturmaktır.” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN AZİZ ARKAN ”EŞİT YAŞAM HAKKI İSTİYORUZ”

Programda ayrıca, Esenler Ortopedik Engelliler Derneği Başkanı Aziz Arkan da yaptığı konuşmasında ”Esenler Belediyesinin katılım ve destekleri ile Esenler Ortopedik Engelliler Derneği, Esenler Görme Engelliler Derneği, Esenler Zihinsel Engelliler Derneğinin organize ettiği 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Münasebetiyle programımıza katılım sağlayanlara teşekkür ediyoruz. Sizleri bu programda bir araya getirmemizin amacı; 2 soruya cevap vermekti.

1 – Bizler kimiz? 2- Bizler ne istiyoruz? Bizler hayatı farklı yaşayanlarız, Bizler kamuya ait olan, halka açık olan alanlarda eşit yaşam hakları istiyoruz. Programımıza, destek olan, Katkı ve katılım sağlayan herkese Esenler Engelli Dernekleri adına teşekkür eder şükranlarımızı sunarız” dedi.

Program, çekilen hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.

Düzenleme HABER: SUAT TÜRKOĞLU

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Esenler Gündem

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen adınızı giriniz