Ana Sayfa ESENLER HABERLERİ ELEKTRİK KESİNTİSİNDEN DOLAYI BOZULAN EŞYADAN ELEKTRİK KURUMU SORUMLU

ELEKTRİK KESİNTİSİNDEN DOLAYI BOZULAN EŞYADAN ELEKTRİK KURUMU SORUMLU

Okunma Sayısı 599
0

Ani elektrik kesintileri ve ani voltaj değişimleri nedeniyle beyaz ve elektronik eşyaları bozulan tüketiciler, parasını tahsil ettiği hizmeti düzenli veremeyen şirketi dava edebilecek

Son günler’de Esenler’de bir çok mahallede sık yaşanan elektrik kesintileri Vatandaşları adeta çileden çıkardı.

Yaşanılan elektrik kesintilerinden dolayı bir çok kişi sosyal medya da bulunan ”ŞİKAYETİM VAR ESENLER” sayfasına, evde bulunan elektronik cihazlarının kesintilerden dolayı arızalandığını ve zarara uğradıklarını yazarak şikayet’de bulundu.

Bununla ilgili Yenişafak.com ‘da yer alan bir diğer habere göre,

”Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü yetkilileri ise, kesintilerden dolayı zarara uğrayan tüketiciye “hak arama” yönünde çağrıda bulundu. Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, ani kesintiler ve voltaj dalgalanmaları sonucu, eşyası zarar görenler, tüketici hakem heyeti veya mahkemelerine başvurarak hakkını arayabiliyorlar”

”Yetkililer, bunun için ilgili arıza servisi veya bir elektrik mühendisinin bilirkişiliğin’de, cihazın, kesintinin yaşandığı saatlerde, elektrik akımı nedeniyle arızalandığının tespit edilmesi gerektiğini bildirdiler. Kullanım hatasından kaynaklanmayan, trafo patlaması veya habersiz gerçekleştirilen elektrik kesintileri gibi dış kaynaklı etkenler sonucu meydana gelen arızalar dolayısıyla tüketicinin zararının sorumlu elektrik kurumu tarafından karşılanabileceği kaydedildi.

Tüketicilerin, zararlarıyla ilgili raporlarla, 15 gün süresinde bin 892 YTL’nin altındaki zararlarda kaymakamlıklardaki, bu rakamın üstündeki zararlarda il müdürlüklerindeki tüketici hakem heyetlerine başvurması gerekiyor.

“KALİTESİZ ELEKTRİK AYIPLI HİZMET”

Tüketici Sorunları Derneği Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, elektrik kesintilerinden mağdur olan tüketicilerin karşılaştıkları zararları elektrik dağıtım şirketlerine tazmin ettirebileceklerini belirtti. Şirketlerin kesintilerden önce haber vermesi gerektiğini belirten Ağaoğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Elektrik abonelerine kaliteli, sürekli ve kesintisiz hizmet sunulabilmesi için 8 Mayıs 2014 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre dağıtım şirketleri, programlı kesintiler kesintinin başlangıç ve sona erme zamanını 48 saat öncesinden, tüketicilere bilgilendirmekle yükümlüdür. Ayrıca Tüketici Kanunu’nda yer alan Ayıplı Malın neden olduğu zararlara da atıfta bulunarak tüketicinin hizmet kesintisi nedeniyle ortaya çıkacak zararını 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun kapsamında talep edebileceğine de işaret etmektedir”.

DÜZENLEME HABER: SUAT TÜRKOĞLU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Yenişafak.com

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen adınızı giriniz