Ana Sayfa ESENLER HABERLERİ Esenler Medipol Hastanesinden 8 Mart Kutlaması

Esenler Medipol Hastanesinden 8 Mart Kutlaması

Okunma Sayısı 1085
0

Esenler Medipol Üniversitesi Hastanesi “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nü çeşitli etkinliklerle kutladı.

Bu kapsamda Esenler Medipol Üniversitesi Hastanesi de Başhekim Yrd. Doç. Dr. Necdet Özçelik, İşletme Müdürü Fatma Üstün Akın, Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Buket Yeşilbaş, Kurumsal Satış Müdürü Kadir Dilsiz ve Hasta Hizmetleri Ekip Lideri Ayşegül Demir de bu özel güne dikkat çekmek adına farkındalık etkinliği düzenleyerek hastane çalışanlarına, hastalara ve hasta yakınlarına karanfil dağıtarak insanların yüzündeki tebessüme eşlik etti.

Esenler Medipol Üniversitesi Hastanesi de Başhekim Yrd. Doç. Dr. Necdet Özçelik, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” dolayısıyla hastanenin hizmetleri ile günün anlam ve önemine dikkat çekerek bu özel günün nasıl doğduğunu anlattı.

ASLINDA BİR İSYAN HAREKETİYDİ

Dr. Özçelik, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” aslında bir isyan hareketiydi. Bu isyan hareketinin kaynağı da tüm kadınların hem gerçek anlamda hem de hissi anlamda tüm toplumda yaşadığı eşitliksizlikti.

8 Mart, tekstil işçisi kadınların devam etmekte olan grevleri arasında, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, çalışmanın günde 10 saate indirilmesi ve kadınlar için eşit haklar için 1857’de Amerika’da 8 Mart günü yaptıkları yürüyüşle başlar. Bu karşı duruş polis tarafından engellenir. 50 yıl sonra, bu yürüyüşün anısına, 15 bin kadın iyi ücret, kısa çalışma saatleri ve oy hakkı için 8 Mart 1907’de New York’ta biraraya gelir. 1909’da Triangle, Leiserson ve kimi daha küçük tekstil şirketlerinde çalışan 20 – 30 bin kadın işçi yine aynı sebeplerle greve gitti. Bu grev, iki günde örgütlenerek Kasım 1909’dan Şubat 1910’a kadar sürmesiyle ilk uzun kadın grevi olarak tarihe geçer.

Bu grevden bir yıl sonra Triangle Waist Şirketi’nin tekstil atölyesinde binanın çıkışları kapatılarak çıkarılan yangında 13-25 yaşları arasındaki çoğu kadın 140’dan fazla işçi öldü. İşverene ise 20 dolar ceza kesildi. Amerikan Sosyalist Partisi’nin aldığı karar üzerine 23 Şubat 1909’da ABD’de Kadın Günü olarak belirlendi. Bu yerelde anma töreni olarak ilk Kadın Günüydü. İkinci Sosyalist Enternasyonel kapsamında 1910’da toplanan ve 17 ülkeden 100 kadar kadının katıldığı İkinci Uluslararası Kadın Konferansı’nda Alman sosyalist Luise Zietz, herhangi bir günün Dünya Kadın Günün olarak kutlanmasını önerdi. Öneri Clara Zetkin tarafından desteklendi ve kabul gördü, ancak bir gün belirlenmedi. Bunun üzerine düzenlenen ilk Uluslararası Kadın Günü, 18 Mart 1911’de kutlandı.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen adınızı giriniz