Ana Sayfa ESENLER HABERLERİ ESENLER CUMHURBAŞKANI İLE ‘DUA’DA BULUŞTU

ESENLER CUMHURBAŞKANI İLE ‘DUA’DA BULUŞTU

Okunma Sayısı 302
0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Esenler’de ‘Geleneksel Kadir Gecesi Programı’nda halka hitap etti. Erdoğan, “Birileri ne yaparsa yapsın biz 82 milyonun her bir ferdini Türkiye ortak paydasında buluşturmanın mücadelesini vereceğiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada, “Bakınız emaneti ehline vermemiz lazım. Burada bu emanetin ehli Binali Yıldırım kardeşimizdir ve uluslararası camiada yeri olacak ve uluslararası ülkelerde en önemli şehirlerden bir tanesi İstanbul’a yakışacak bir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak biz Binali Yıldırım kardeşimizi belirledik ve oylar biliyorsunuz çalındı.

Oylar çalındığı için de böyle bir seçime şu anda ihtiyaç duyuldu” dedi. “Birileri ne yaparsa yapsın, biz 82 milyonun her bir ferdini Türkiye ortak paydasında buluşturmanın mücadelesini vereceğiz” diyen Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

“Hiçbir şey Türkiye’nin istiklalinden, Türk milletinin istikbalinden daha mühim değildir. Filistin’de, ilk kıblemiz Kudüs’e yönelik devlet terörü, tüm dünyanın gözleri önünde pervasızca sürdürülüyor.

Coğrafyamızın farklı bölgelerinde her gün beş kez aynı kıbleye yönelen, aynı safta birbirine kenetlenen, aynı peygambere, aynı kitaba, aynı yaratıcıya inanan insanlar, çoğu zaman bir hiç uğruna birbirlerinin kanını döküyor.

Bir daha asla bu ülkenin genç yüreklerinin umutlarını, heyecanlarını sokak kavgasına kurban veremeyiz. (Af talebi) Herkesi serbest bırakmak gibi bir şey olmaz. Bırakılması gerekenler noktasında Adalet Bakanlığımızın çalışması var.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, Dörtyol Meydanı’nı dolduran vatandaşların Kadir Gecesi’ni tebrik ettikten sonra, “Bugün bin aydan daha hayırlı diye müjdelenen Kadir Gecesi’ni ihya ediyoruz. Bundan bin 409 yıl önce Kur’an’ın ‘Oku!’ diye başlayan ilk ayetiyle Kur’an-ı Kerim nazil olmaya başladı. Ramazan birlik, beraberlik ve kardeşlik ayı. Bu Ramazan’ı doya doya birlikte yaşadık. İftarlar, sahurlar yaptık, İstanbullu hemşehrilerimizle bir araya geldik. Birlikte güzel bir Ramazan’ı ihya ettik. Şimdi Ramazan’ın son günlerindeyiz. Salı günü bayrama girmiş olacağız. Bu mübarek gece vesilesiyle bayramınızı tebrik ediyorum. Rabbim nice bayramlara hepimizi millet olarak sağlık ve huzur içinde ulaştırsın” ifadelerini kullandı.

YOLLARIN KRALI OLMAZ, KURALI OLUR

Bayramda şehir dışına çıkacak vatandaşları trafik kurallarına uymaları konusunda uyaran Yıldırım, “Bayramda kırgınlıklar giderilecek, küsler barışacak. Büyüklerimizi ziyaret edeceğiz, sıla-i rahim yapacağız. İstanbul dışına çıkarsanız bayramda lütfen trafik kurallarına uyalım. Biz sizin sevdiklerinize sağ salim ulaşmanızı istiyoruz. Yolların kralı olmaz, yolların kuralı olur. Siz, siz olun, yolların kuralına uyun” diye konuştu.

Vatandaşların bayramdan sonra 23 Haziran’daki seçim için İstanbul’da olmalarını isteyen Yıldırım, “Bayramdan sonra İstanbul’a geri dönüyoruz değil mi? Çünkü 23 Haziran’da İstanbul Bayramı var. İstanbul Bayramı’nı birlikte kutlayalım, yeni bir destan yazalım” dedi.

Esenler’de her Kadir Gecesi’nde ’10 Bin Hatim 100 Bin Dua’ programının bir gelenek haline geldiğini söyleyen Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, okunan dualarla mazlumların sesi olduklarını belirterek şu sözlere yer verdi:

“Bütün Esenler’in, sesimizi duyan bütün kardeşlerimizin Kadir Gecesi’ni tebrik ediyorum. Kadir Gecesi’nde bütün insanlık sulh ve selamettedir. Bütün insanlık emniyettedir. İçerisinde bin aydan daha hayırlı bir geceyi Cenab-ı Hakk bugün bize ikram etti. Biz de bu ikramı bugün bu meydanda Esenler ile birlikte yaşıyoruz.

Bugün bu meydanda yeryüzündeki insanlığın selameti, bereketi, vicdanının yeniden ayağa kalkması için duaya, secdeye ve kıyama duracağız. Esenler’de her Kadir Gecesi’nde gelenek haline gelen ’10 Bin Hatim 100 bin Dua’ programı çerçevesinde Esenler’deki her bir kardeşimizin evlerinde okunan on binlerde hatmin duasını burada yüz binlerce kardeşimizle beraber ellerimizi semaya açarak hep beraber yapacağız.

Bu gece ellerimiz duada, alınlarımız secdede olacak. Bu şehirdeki her bir kardeşimizin, gönül kardeşliğini, sınır tanımaksızın kardeş olduğumuzu bütün insanlığa gösteren büyük dua buluşmasındayız. Duamızla beraber bütün insanlığa mazlumun dostu, zalimin hasmı olduğumuzu, kimsesizlerin kimi, mazlumların sesi olduğumuzu ve bunu herkesin böyle bilmesi gerektiğini bütün insanlara bildireceğiz.”

Bin aydan hayırlı Kadir Gecesi’ne özel “Dua Buluşması”nda 100 bin Esenlerli, dualarını İslâm coğrafyasında zulüm gören mazlumlar ile tüm şehit ve gazilerimize gönderdi. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan gecede, Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu ve Ömer Döngeloğlu Kadir Gecesi’nin Müslümanlar için önemini anlattılar.

Diğer yandan bazı vatandaşların Ömer Döngeloğlu’na  ”Hocaların kadir gecesinde siyaset yapmasının doğru bir şey değil” diyerek serzenişte bulunduğu görüldü.

10 KİŞİ UMRE HAKKI KAZANDI

Gecede protokol üyeleri, Esenlerli hayırseverler tarafından Umre’ye gönderilecek 10 kişi için kura çekimini yaptı. Umre çekilişini kazananlar gözyaşları içinde bu anı sevdikleriyle paylaştı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen adınızı giriniz