Ana Sayfa ESENLER Esenler Belediyesi’nin Tebliğine Rağmen Kaçak Yapı Neden Yıkılmıyor?

Esenler Belediyesi’nin Tebliğine Rağmen Kaçak Yapı Neden Yıkılmıyor?

Okunma Sayısı 388
0

Medipol Üniversitesi’nin Esenler dörtyol meydanında kiraladığı binaya çıkılan kaçak kat neden yıkılmıyor?

Esenler Belediyesi, kaçak kat hakkında yıkım ihalesini ve kararını verdi ancak yıkım yasal süreçte yaşanılan sorunlardan dolayı gerçekleşmedi. Mülk sahibine verilen para cezası da mahkeme tarafından iptal edildi.

ÇELIKTEN YAPILMIŞ

Süreç şöyle gelişmişti:

Esenler Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi Kemal Şahin, 5 Ağustos 2018’de ilçe belediyeye başvurdu. Şahin, binaya çelik konstrüksiyon imalatı yapılarak kaçak kat oluşturulduğuna dikkat çekti ve bilgi talep etti.

Belediye, kaçak kat hakkında 25 Haziran 2018’de yapı tatil tutanağı tutulduğunu, binanın mühürlendiğini ifade ederek yasal işlemlerin sürdüğünü belirtti. Tutanakta bina üzerine imara aykırı çelik konstriksüyon malzeme kullanarak 16 metreye 40 metre büyüklüğünde yüksek çatı yapıldığı tespit edildi. Daha sonra ilçe belediyesi kaçak kat hakkında 5 Temmuz 2018 tarihinde mülk sahibine 69 bin 738 lira da para cezası kesti.

‘MAHKEME İPTAL ETTİ’

Mülk sahibi, para cezasını yargıya taşıdı. İstanbul 6. İdare Mahkemesi’ne ilçe belediyesi aleyhine dava açan mülk sahipleri, binayı 2013’te Medipol Üniversitesi’ne kiraladığını, kaçak katı da kendisinin yapmadığını belirtti. Mahkeme kararında binanın 7 Ağustos 2013’te kira sözleşmesi ile Medipol Üniversitesi’ne kiralandığına dikkat çekerek yapı tatil tutanağının 26 Haziran 2018’de tutulduğunu anımsattı. Para cezasının kime kesildiğinin belli olmadığına dikkat çeken mahkeme, mülk sahiplerine kesilen para cezasının açık, kesin ve anlaşılır olması gerektiğinin altını çizerek cezayı iptal etti.

‘ESENLER BELEDİYESİ YASAL İŞLEMLERİNİ YAPTI’

Esenler Belediyesi yetkililerinden yapılan açıklamaya göre, ”Esenler Fevzi Çakmak Mahallesi 1107 sokakta, 97 Ada 2 parselde kayıtlı yapının üzerine kaçak kat (çelik kontrüksiyon) yapımı ile ilgili olarak Esenler Belediyesi her türlü yasal işlemi yaptı.

Esenler Belediyesi söz konusu binadaki bu kaçak eklenti için 25.06.2018 tarih ve 2-063 sayı ile Yapı Tatil Tutanağı düzenledi. Belediye Encümeni tarafından 3194 Sayılı İmar Kanunu’nun 32. maddesi gereğince eklentinin yıkımı kararı verildi. 3194 Sayılı İmar Kanunu’nun 42. maddesi gereğince para cezası yapı sahibine kesildi. Kanun gereği belediyenin muhatabı kiracı değil, yapı sahibi. Ancak yapı sahibi konuyu yargıya taşıyarak para cezasının iptal edilmesini sağladı. Esenler Belediyesi, binadaki eklenti için yıkım ihalesi yaptı. İhaleyi alan firmanın yıkımı yakın zamanda gerçekleştirmesi bekleniyor” denildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen adınızı giriniz