Ana Sayfa ESENLER Esenler’de 9’uncu Hamsi Festivali Her Zamanki Gibi…

Esenler’de 9’uncu Hamsi Festivali Her Zamanki Gibi…

Okunma Sayısı 228
0

Esenler Rizeliler Derneği ve Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen Geleneksel Hamsi ve Horon Festivali renkli görüntülere sahne oldu. 9’uncu Hamsi ve Horon Festivali, Esenler Dörtyol Meydanı’nda tüm hamsi ve horon sevenleri bir araya getirdi. 

Programın açılış konuşmasını yapan Esenler Rizeliler Derneği Başkanı Süleyman Kahveci, ”09.09.2009 tarihinde Esenler’deki Rizeli’leri bir araya getirme adına kurduğumuz derneğimizin çalışmalarını ilk günkü heyecanla devam ettiriyoruz. Dernek olarak kendi içimizde yaptığımız etkinliklerin dışında, Rize’nin ve Rize insanının enerjisini Esenler’e hissettirmeyi bir araç olarak gördüğümüz Hamsi ve Horon Festivalimizin bu sene 9’uncusunu gerçekleştiriyoruz.

Anadolu’nun dört bir yanından Esenler’e ve İstanbul’a gelmiş hemşerilerimize kültürümüzü tanıtmak adına bu festivali her yıl yapıyoruz ve bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Bugün burada binlerce hemşerimize hamsi ikramında bulunmaktan ve onlarla aynı halkada el ele horon oynamaktan mutluluk duyduğumuzu belirtmek istiyorum. Esenler Rizeliler Derneği olarak kurulduğumuz tarihten itibaren Esenler’de faaliyetlerimize devam ediyoruz. Ayrıca sosyal sorumluluk kapsamında yaptığımız bu etkinliklerin giderlerini üyelerimizden aldığımız aidatlarla karşılıyoruz” dedi.

Esenler’de düzenlenen 9’uncu Geleneksel Hamsi ve Horon Festivali renkli görüntülere sahne oldu. 20 metre uzunluğundaki mangalda ve dev kazanlarda pişirilen 5 ton hamsi, vatandaşlara ikram edildi. Soğuk ve yağmurlu havaya aldırış etmeyen binlerce vatandaş uzun kuyruklar oluştururken, kemençe ve tulum eşliğinde vatandaşlar horon tepti.

Anadolu kültürünü yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla Esenler’de “9’uncu Geleneksel Hamsi ve Horon Festivali” düzenlendi. Esenler Belediyesi ve Esenler Rizeliler Derneği ile ortaklaşa düzenlenen festivale, AK Parti Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak, CHP Genel Başkan Yardımcı Yunus Emre, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenler Kaymakamı Adil Karataş, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Osman Gökçebaş, MHP İstanbul İl Başkanı Birol Gür, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, CHP Esenler İlçe Başkanı Bülent Ütebay, MHP Esenler İlçe Başkanı Suat Yılmaz, Esenler Esnaf Odası Başkanı Şükrü Şahin, RİDEF Başkanı Recep Albayrak, ESDEF Başkanı Cuma Helvacı, ve sanat ve spor dünyasından çok sayıda davetli katıldı. 20 metre uzunluğundaki mangalda ve dev kazanlarda pişirilen 5 ton hamsi, vatandaşlara ikram edildi. Başkan Göksu’da önlüğünü takıp vatandaşlara hamsi ve mıhlama ikram etti. Soğuk ve yağmurlu havaya aldırış etmeyen binlerce vatandaş, uzun kuyruklar oluşturdu. Vatandaşlara hamsinin yanı sıra mıhlama, helva ve çay ikramı da yapıldı.

Festivalde Karadeniz’in sevilen sesleri İsmail Türüt ve Zeki Uçkan‘da konser vererek vatandaşlara keyifli dakikalar yaşattı. Kemençe ve tulum eşliğinde Karadeniz Halk Oyunları ekipleriyle birlikte vatandaşlar horon oynadı.

Hamsi Yeme Yarışmasını Kastamonu’lu kazandı

Festival kapsamında gerçekleştirilen 53 saniyede en fazla “Hamsi Yeme Yarışması” da renkli görüntülere sahne oldu. Yarışmanın birincisi Kastamonu’lu Murat Ayan oldu.

“Rizelileri, Esenlerli kardeşlerimizle buluşturduk”

“Bugün tonlarca hamsi dağıttık” diyen Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Bugün tonlarca hamsiyi dağıttık. Anadolu’nun her bir zerresinin lezzeti, kültürü, coğrafyası, doğal güzelliğiyle farklıdır. Rizelileri, Esenler Dörtyol Meydanı’nda Esenler’li kardeşlerimizle buluşturduk. Her zaman olduğu gibi meydanda hamsilerimizi yiyeceğiz. Hamsilerimizle beraber Anadolu’nun heyecanını ve Anadolu’nun güzelliklerini burada hep birlikte Karadeniz rüzgarını burada hep birlikte yaşamış olacağız. Horonlarla eriteceğiz” ifadelerini kullandı.

“Hamsi Karadeniz’in olmazıdır”

Bazı vatandaşlar Hamsi Karadeniz’in olmazsa olmazıdır. Hamsinin küçük olduğuna bakmayın verimi, vitamini ve enerjisi çok büyüktür diyerek, Esenler Rizeliler Derneği Başkanı Süleyman Kahveci’ye ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’ya teşekkür ettiler. Burada maksat balık yemek değil, bu coşkuyu tatmaktır şeklinde konuştular.

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Esenler Gündem

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen adınızı giriniz