Ana Sayfa ESENLER ESENLER’E SİNEMA SOKAĞI

ESENLER’E SİNEMA SOKAĞI

Okunma Sayısı 214
0

Bu yıl birincisi düzenlenen “Esenler Film Günleri”, değerli sinemacıların katıldığı onur yemeği ile sona erdi. Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Esenler’de yapılması planlanan Türkiye’nin en büyük “Kültür Sokağı”nın içerisinde yapılacak ‘Sinema Sokağı’nın müjdesini verdi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği Esenler Film Günleri, Azerbaycanlı Yönetmen Elçin Musaoğlu onuruna düzenlenen kapanış yemeği ile sona erdi. Prof. Dr. Sadettin Ökten Şehir Düşünce Merkezi’nde düzenlenen yemeğe, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’nun yanı sıra sinema alanında değerli çalışmaları bulunan yönetmenler, oyuncular ve sinema yazarları katıldı.

TÜRKİYE BİZİM CANIMIZ

Türkiye’de olmaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Elçin Musaoğlu, “Türkiye bizim canımız, burada olmaktan çok mutluyuz. Karabağ Savaşı’nda verilen desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki bu festivalin daha büyüğü önümüzdeki yıllarda yapılacaktır” şeklinde konuştu.

SİNEMA ÖĞÜT VERMEK İÇİN GÜÇLÜ BİR ARAÇ

Sinemanın öğüt verme açısından oldukça güçlü bir araç olduğundan bahseden Göksu, “Sinema, anlatım aracı olarak oldukça güçlü bir sanat. Anlatılmak istenen birçok öğüt sinema ile aktarılabiliyor. Bu kapsamda Esenler’de yapılmasını planladığımız Türkiye’nin en büyük Kültür Sokağı içerisinde, bir Sinema Sokağı da yapılabilir” ifadelerine yer vererek, Türk sinemasına emek veren oyuncu ve yönetmenlerin film günleri hakkındaki görüşlerini dinledi.

TÜRK SİNEMASINDA KADIN TEMSİLİ

“Türk Sinemasında Kadın Temsili” temasıyla düzenlenen festivalde, konuya yönelik bir söyleşi gerçekleştirildi. Sinema Yazarı Tuba Özden Deniz ve Yönetmen Vuslat Saraçoğlu’nun katıldığı söyleşide, sinema tarihimizde kadın temsillerinin nasıl var oldukları ve tarihi misyonları ele alındı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen adınızı giriniz