Ana Sayfa ESENLER ESENLER’DE ‘’ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN’’

ESENLER’DE ‘’ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN’’

Okunma Sayısı 277
0

 

İçişleri Bakanlığı, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımını yaygınlaştırılması amacı ile “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 81 ilde 12.00-13.30 saatleri arasında eylemlerine devam etti.

Bütün illerde eş zamanlı yapılan eylem ile 2019 yılı Yaya Öncelikli Trafik yılı ilan edilişi, kampanya ve tanıtımlarla kamuoyuna duyurulmuştu. Bu kapsamda “Kırmızı Düdük”, “Bu Yolda Hep Birlikteyiz” ve “Çocuklar, Polis, Jandarma Trafik Denetiminde” kampanyaları başlatıldı.

Hava araçlarıyla kontrol, trafik denetimlerinde yüz yüze iletişimin artırılması, ekiplere motosiklet takviyesi, otoyollarda ortalama hız koridoru oluşturulması, kazaların yoğun meydana geldiği yer ve saatlerde ekip ile personel sayısının iki katına çıkarılması, ekiplerin görünürlüğünün artırılması ve trafik eğitimleri gibi birçok uygulama hayata geçirildi. Bu çerçevede Karayolları Trafik Kanunu’nun 74. maddesinde değişiklik de yapıldı.

ı. Bu değişiklikle, trafikteki can kayıplarının yüzde 23’ünü oluşturan yayalara yönelik yeni bir adım daha atılmıştı. “Yaya Öncelikli Trafik Kanunu” ile artık araç sürücülerinin, görevli veya trafik ışığı bulunmayan ancak işaret veya levhalarla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlaması, buralardan geçen veya geçmek üzere olan yayaya ilk geçiş hakkını vermesi zorunlu hale getirildi.

Bu kapsamda Esenler’de de ‘’Öncelik hayatın, öncelik yayayın’’ programı düzenlendi.

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen adınızı giriniz

one × 4 =