Ana Sayfa ESENLER BU HASTANE BAŞIBOŞ MU?

BU HASTANE BAŞIBOŞ MU?

Okunma Sayısı 462
0

“Esenler Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde herkes kendi başına buyruk. Hastaneye yolu düşenler tedavi yerine hasta olup çıkıyor. Hastane personelinin gözünde herkes Suriyeli ve herkes hakareti hak ediyor”…

Doktorundan hemşiresine, güvenliğinden, hasta bakıcısına kadar personelin büyük bir kısmı hakkında şikâyet var. Azarlanarak, horlanarak mağdur edilen vatandaşlar şikâyetlerini bir taraftan CİMER’e ve ilgili resmi kurumlara iletirken bir taraftan da dijital şikâyet platformlarına yazarak çözüm aramaya çalışıyor. Ancak değişen bir şey olmuyor. Hastanedeki saygısız ve kaba tavır, vatandaşı aşağılama yıllardır devam ediyor.

SURİYELİ MUAMELESİ GÖRÜYORUZ

Esenler’de bir devlet hastanesi olmadığı için iğne vurumu, basit bir pansuman gibi küçük müdahalelerin hiç birisine olumlu cevap alamadıklarını belirten vatandaşlar, “Bu devasa hastanenin bir bölümü bu küçük müdahalelere ayrılamaz mı? Hastanenin yüzde 70’i Suriyelilere hizmet ediyor. Suriyelilerle fazla diyalog halinde oldukları için onlarla yaşadıkları iletişim problemini bizlere yansıtıyorlar. Bizlere de Suriyeli gibi davranıyorlar. Hastaneye giden herkesi hakaret edilecek kişi gibi görüyorlar. Burayı kim düzeltecek?” diye tepkilerini dile getiriyorlar.

 BAZI ŞİKÂYETLER

Sondakika Esenler Haber’in sosyal medya sayfalarından birisi olan Şikayetim Var Esenler’e de çok sayıda şikayet gelen Esenler Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi hakkında bazı dijital platformda yer alan şikayetlerden bazıları şöyle:

KEYİFLERİNİ BOZMUŞUM

Ayfer

Doktor ve sekreteri 9 Şubat 2021 16:10 da ve tam zamanında odasındaydım yalnız işlem yapmaya gittiğimde danışman doktor yok dedi gitmiştir, sekreteri geldi ve söylenmeye başladı neden 15 dakika öncesinden gelmemişim Covid’den beri 15 dakika önce orada olun diye MHRS ® uyarmıyor, zamanında oradayım bu onları ilgilendirmez. Meğer çıkmayı planlıyorlarmış hastane boş Covid’den beri muayene az olduğundan alışkanlık olmuş erkenden çıkıyorlar keyiflerini bozmuşum Dr… Değil sekreter sıkıntı ediyor Dr… Ultrasona aldı bebek şöyle böyle demekte yok kıza bir şeyler diyor anladığım kadar anlıyorum 7 aylık hamileyim peçete vermeden karnımdaki jelle bıraktı kalk orada al dedi şok oldum bu kadar umursamaz kibirli olunmaz ya o jelli karınla o dar yerden kalkmak ne kadar zorladı deseydin öncesinde hazırlardım peçetemi hem dediği yerde de yoktu. Tahlil istedi yaptım sonuçları e nabızda var dedim bakmadılar bir de görmüyoruz dediler tuzladan geldiğimi öğrenince. Niye oraya gitmişim diye sordu anne bebek dostu diye tercih edeceğim doğumu dedim burası eğitim araştırma değil diye söylendi sana ne ya senin kaşına gözüne gelmiyorum ertesi güne tahlile gittim kan verecekken y*** diye bir görevli sanırım bizden sonra bekleyen bir hastane çalışanına sen bekleme kan ver dedi birinci kan alma yerindeki hemşireyle uzunca muhabbet edip telefonla da konuştu sora bize sıra geldi, öğleden sonra sonuç gösterdim Dr… Daha yeni diyor ki sizde kan uyuşmazlığı var ( önceki gün ilgilenmediği için ertesi gün soruyor kan grubunu) bir de o testi yarın vereceksin dedi onun yüzünden bir gün daha gittim oraya sonucu göstereceğim on iki olmamış yine odada yoklar erkenden çıkmışlar onların keyfi yüzünden ben iki saat sonuç göstermek için bekleyecektim, bakın bu uzaktan gelen hamile bulantılı ve bas dönmesinden ayakta duramayan bir kadın için zulümdür. Kimse devlettekiler den artık güler yüz beklemiyor göstermeyin dişlerinizi meraklı değiliz ama zamanında orada olmanızı artık beklemekte bir lüks değil haktır hak istemiyorsanız ilgilenmeyi gidin ama biz mecburuz gelmeye ve en büyük hakkımız yatırdığımız sigortanın hayrını görmeyi devletten beklemek sunulmuş bir hizmeti sizin gibi kul hakkına girenler yüzünden alamamak artık bıktırdı bizi umarım hak ettiğinizi bulursunuz umarım hastane bir çaresine bakar.

DOKTORUN SAYGISIZ TAVRI

Gülay

30 Nisan 2020 tarihinde Esenler Kadın Doğum Hastanesi acil girişinden Dr…****’na muayene oldum ama hayatımın en köyü deneyimini yaşadım. Gebeydim ve kanamam başlamıştı doktora bunu söylediğim halde neden niye geldin diye tepkisiyle karşılaştım, tekrardan kanamam olduğunu belirttiğim halde beni isteksizce muayene etti ve senin normal poliklinik randevusuna gelmen gerekirdi neden acile geldin gibi azarlayıcı tavırlarla beni rencide etti, sanki gebe halimle acile keyfi gelmişim gibi! Sonra direk hiçbir açıklama yapmadan bana düşük önleyici ilaç yazıp gönderdi hemen ardından özel hastaneye gidip muayene olduğumda oradaki doktor bana ilacı almamam gerektiğini ve sağlıksız bir gebelik olduğu için gebeliği sonlandırmamız gerektiğini söyleyip ilgilendi sağ olsun.

Ne olursa olsun bir hasta hele ki gebe bir hastayla böyle bir üslup ve böyle ilgisiz bir tavrından dolayı Dr… **** doktorluk imajına asla yakıştıramadığım bir doktor. Kimse hastaneye keyfi gelmiyor, herkes şifa için geliyor bu mesleği böyle onur ve gurur kırıcı şekilde yapacağınıza hiç yapmayın en azından insanlara böyle kötü travmalar yaşatmamış olursunuz.

YÜZÜMÜZE BİLE BAKMIYORLAR

Mehmet

Esenler kadın doğum hastanesine 2 yaşındaki kızımı götürdüm gıda zehirlenmesi nedeniyle sürekli kusuyordu eşim yeni doğum yaptığı için kendim götürmek zorunda kaldım. Acilden giriş yaptık. Yarım saat bekledik sonra içeri girdiğimizde bir erkek bir kadın doktor ki ki ki takılıyorlar dı. çocuğun nesi var dedi. Şikayeti belirttim serum bağlamaya gönderdiler. İşlem bittikten sonra 1 saat yine bekledim tekrar içeri girdiğimde doktor yüzümüze bile bakmadı. Neyse çocuğu yatır şöyle soyundur dedi. Kadın doktor üstünü çıkartınca kızım ağlamaya başladı. Kadında sinirlenip tamam aşağıya bilmem hangi bölüme götürün deyince sinirlenip çıktım.

DOKTORLARIN SORUMSUZLUĞU

Derya

Esenler Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi nasıl bir çalışma sistemidir? Hele kadın doğum bölümündeki doktorlar çok kötüler. Sonuç göstermek için doktora gidiyoruz doktor yok. Doktorun olmadığını nasıl öğreneceğim diye soruyorum sabah 9 da arayın diyorlar. Pardonda insanlar çalışıyor yerlerinden izin almak öyle kolay mı? Gidip bir doktordan ricada bulunuyorum kandaki enfeksiyondan dolayı kan tahlili verdim bebeğimle ilgili sıkıntılı bir durum var diyorum kovar gibi muamele. Yardımcı olun diyorum izin alamıyorum iş yerinden sadece bebeğin durumu için bakın enfeksiyon zarar vermiş mi diye kapıyı tak diye suratıma kapatıyor. Bekleyen hastası yok orada boş boş oturuyorlar genede yardımcı olmuyorlar. Üstüne sonuçlarını istiyorsun diyor ki biz döküm vermiyoruz gidin eczaneden alın. Ne alakaysa. Eczacı bile şok oldu. Resmen insanları özele yönlendiriyorlar. Özeller kazansın diye mücadele ediyorlar. Özellikle böyle bir dönemde yazık değil mi insanlara. Zaten mecbur olmasak hastaneye gelmeyiz değil mi?

DENETLENSİN!

Sedat

Esenler Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Opr. Dr… N**Y***  Prt no: 17433539 acil GSS no: 3***6T57 Hasta S******A : dün gece ki acil gittiğimiz hastanede Dr… N***Y***  Hanım eşim hakkında hakaret edici aşağılayıcı kelimeler kullanmış ve tahrik etmiştir. Bu önce özel hastaneye gidip sonra neden buraya geliyorsunuz deyip, sana şimdi mesai dışı yazayım da bir daha gece doktorlara gideme demiştir. Doktor görevini yapmamış eşime daha da sayamayacağım kelimeler kullanmıştır. Biz de devlet hastaneleri ®nde saygı ve ilgi görmediğimiz için başka kurumlara yönelmek durumunda kalıyoruz. Sadece şifa istiyoruz. Yüce gönüllü devletimizden bize sunduğu bu nimetten faydalanmak istiyoruz fakat kişi ve kişiler müsaade etmemektedir. Biz içimiz rahat yüreğimiz ferah uyumak ısıtıyoruz. Eğer devlet bize kol kanat germeyecekse bize sahip çıkmayacaksa ve gerektiğinde sahip çıkmayacaksa biz kime güvenip kime inanıp yol alacağız inancımız hiç bitmedi ve bitmeyecek. Sizden arz ediyoruz ve yardım bekliyoruz. Bu doktor devletimizin ona verdiği imtiyazı kendi egosuna bağlayıp insanlara hak etmediği davranışlarda bulunup hakaret etmektedir. Biri bunu dile getirmeli, belki biz ilk değiliz ve belki de daha önce kimse uğraşmamıştır. Rahatsızlığını dile getirmemiştir. Ben ve eşim çok rahatsız olduk şaşırdık hekim güler yüzlü saygılı ve yardım sever olmalıdır. İşi ve emeğinin karşılığını vermelidir. İnsanlara en azından saygı duymalıdır ve hekim olduğunu unutmalıdır. İnsan canı bu kadar ucuz olmalıdır ve devletimiz bunu bilmelidir hakkı hakikati bilip adalet dağıtmalıdır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen adınızı giriniz

3 + 17 =