Ana Sayfa ESENLER YTÜ MİLLET BAHÇESİ HALKA KAPALI MI?

YTÜ MİLLET BAHÇESİ HALKA KAPALI MI?

Okunma Sayısı 16
0

Esenler sınırları içerisinde bulunan Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde yapılan 240 dönümlük yüzey alanına sahip Davutpaşa Millet Bahçesi hizmete açıldı. Akıllı sulama sistemlerinin bulunduğu bahçede yağmur suları depolarda toplanarak peyzaj sulamasında kullanılacak. YTÜ’nün internet sitesinde yapılan açıklamada; kampüsün hiç bir bölümünün halkın kullanıma açılamayacağının belirtilmesi kafaları karıştırdı. 

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Başkan Erdoğan’ın talimatı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordinasyonunda, yapımına başlanan millet bahçelerinden 10’unun açılışı 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nünde gerçekleştirildi. Açılan 10 yeni millet bahçesinin arasında Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Davutpaşa Kampüsü’nde yer alan Davutpaşa Millet Bahçesi de bulunuyor.

Davutpaşa Millet Bahçesi; öğrenciler, akademisyenler, idari personel, teknopark firmaları çalışanlarından oluşan 50 bin kişilik YTÜ ailesine doğayla iç içe yaşayabilecekleri bir ortam yaratacak. Yaklaşık 240 dönümlük alanda bu güne kadar bin 284 adet ağaç, 12 bin 355 adet çalı bitkisi, 32 bin adet mevsimlik ve yer örtücü bitki dikimi gerçekleştirildi. 127 dönüm çim alanı olan bahçede 16 bin metrekare yürüme yolu, 2 adet 345 metrekarelik biyolojik gölet, 135 metrekarelik süs havuzu, 610 metre bitki tüneli, 264 metrekare kaskatlı havuz, 455 metrekare çim sahne ve 231 metrekare kapalı alanı olan Bilim Merkezi binası bulunuyor. Akıllı sulama ve akıllı aydınlatma sistemleri kullanılan bahçede, yağmur suları, yağmur suyu hasadı deposunda toplanarak peyzaj sulamasında kullanılacak.

HALKA AÇILMAYACAK MI?

Millet Bahçesi’nin açılmasının ardından YTÜ’nün internet sitesine bir duyuru koyması kafaları karıştırdı. Açıklamaya göre YTÜ kampüsünün herhangi bir bölümünün halka açılmasının mümkün olmadığı yer aldı. Kontrollü bir şekilde vatandaşların Millet Bahçesi’ne alınmasını talep eden Esenlerli vatandaşlar, “Esenler’in özellikle N. Hatun, Davutpaşa, Çiftehavuzlar, Mimar Sinan, Namık Kemal gibi YTÜ’ye yakın mahallelerdeki oturanlar için bu Millet Bahçesi nefes alınacak güzel bir yer olacaktı. Ancak halkın buraya alınmaması bizleri üzdü” diye tepki gösterdiler.

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen adınızı giriniz