Ana Sayfa ESENLER KAFTANCIOĞLU ORUÇREİS HALKINI DİNLEDİ

KAFTANCIOĞLU ORUÇREİS HALKINI DİNLEDİ

Okunma Sayısı 289
0

Esenler Belediyesi’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte Oruçreis Mahallesi’nde yürüttüğü kentsel dönüşüm çalışmaları alanında kalan Oruçreis Parkı’na gelen CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu burada vatandaşları dinledi.

Parkın yıkılmamasını isteyen vatandaşlara hitap eden Canan Kaftancıoğlu, kentsel dönüşüm yapılırken yeşilin korunması gerektiğini söyledi ve, “Burada belediye yetkilileri de var. Onlarla da görüşeceğim. Sizlerin depreme dayanıklı konutlara taşınırken yeşilin de korunması için elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.

BAŞKAN YARDIMCILARI ANLATTI

CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun vatandaşlarla buluşmasının ardından Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Çetinkaya ve Nihat Karataş ile de konu ile ilgili bir görüşme yaptı. Çetinkaya ve Karataş, Canan Kaftancıoğlu’na bölgede yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi verdiler. Diğer taraftan Oruçreis Parkı’nın hemen altında daha önce yıkılan ve boş bekleyen arazide Esenler Belediyesi park yapımına başladı. Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Nihat Karataş, parkın bir kısmının 2 ay içinde bitirileceğini, bir kısmına da Kurban Bayramı sonrasında başlanacağını belirterek, “Yılsonuna kadar buraya 8 bin metrekare park kazandıracağız. Kimse endişe etmesin, buradan daha güzel ve daha kullanışlı bir park yapıyoruz” dedi.

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA

CHP Esenler İlçe Başkanı Bülent Ütebay, bazı CHP’li belediye meclis üyeleri, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Gelecek Partisi temsilcilerinin de hazır bulunduğu Kaftancıoğlu vatandaş buluşmasına sebep olan Oruçreis Parkı ile ilgili olarak Esenler Belediyesi’nden de bir açıklama geldi. Esenler Belediyesi Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, Oruçreis Mahallesi’nde yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarının Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm çalışmalarından biri olduğu kaydedilerek proje kapsamında kaybolan yeşil alan miktarının 25 katı büyüklüğünde yeni yeşil alan üretildiği belirtildi. Belediyenin açıklaması şöyle:

YEŞİL ALAN 25 KAT ARTIYOR

Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi ile Oruçreis Mahallesi’ndeki yeşil alan miktarı (Millet Bahçesi hariç) 25 kat artıyor.

Türkiye’nin en büyük Millet Bahçesi de (1.800.000 m²) yine Oruçreis Mahallesi’nde yapılıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı/TOKİ ile Esenler Belediyesinin ortaklaşa yürüttüğü Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi, Oruçreis Mahallesi’nde etaplar halinde tüm hızıyla devam ediyor.

Projenin 1. etabında 262 konut yapılarak, deprem riskli yapılarda oturan vatandaşlarımıza teslim edildi. Boşaltılan konutların yerine hiçbir konut yapılmayarak 15.213 m² donatı alanı/toplanma alanı oluşturuldu.

Projenin 2. etabında deprem riski taşıyan toplam 105 konut yıkıldı, deprem riski taşıyan 1.003 konut da yılsonuna kadar yıkılıyor ve toplam 50.213 m² donatı alanı açılıyor. Yıkılan konutların yeri park, meydan ve mahallenin ihtiyacına göre donatılara ayrıldı. Vatandaşların taşınacağı depreme dayanıklı 1.003 konutun inşası bitti ve Temmuz 2021’de kuralar çekiliyor.

  1. etap kapsamında ise donatı alanında kalan deprem riski taşıyan 4.913 bağımsız birim transfer edilerek Oruçreis Mahallesi’nde 124.816 m²’si yeşil alan olmak üzere toplam 257.465 metrekare donatı alanı üretiliyor. Ayrıca, Türkiye’nin en büyük millet bahçesi de (1.800.000 m²) bu mahallemizde yapılacak.

Oruçreis Mahallemizde 2. etap kapsamında TOKİ tarafından inşa edilecek 312 deprem konutu, deprem riski taşıyan ve yıkılan 105 konut hak sahipleri ve diğer deprem riski taşıyan yapıların transferi için kullanılacaktır.

SONUÇ;

Oruçreis Mahallesi’nde yürütülen ve hayat kurtaran kentsel dönüşüm kapsamında; mahalledeki mevcut 14.016 bağımsız birim sayısı proje bitiminde 9.103’e düşüyor. Donatı alanI ise 5.000 m²’den bu yılsonu itibari ile 50.213 m²’ye, proje bitiminde ise 124.816 m²’si yeşil alan olmak üzere 257.465 m²’ye çıkmaktadır. 1.800.000 m² millet bahçesi ile birlikte ise Oruçreis Mahallesi, toplam 1.924.816 m² yeşil alana kavuşacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen adınızı giriniz