Ana Sayfa EĞİTİM 100. YIL MARŞI FİNALİ’NDE ESENLER’DEN BİR ŞAİR

100. YIL MARŞI FİNALİ’NDE ESENLER’DEN BİR ŞAİR

Okunma Sayısı 103
0

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı himayesinde Çekmeköy Belediyesi’nin düzenlediği “100. Yıl Marşı Yarışması”nın birinci etabında Esenler Şehit Türkmen Tekin Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği yapan şair Özgür Çoban’ın “AY YILDIZIM” isimli şiiri 2250’den fazla eser arasından bestelenmeye değer görülen ilk 100 şiire girerek yarışmada yarı finale kaldı. Şiir etabının ödülleri Atatürk Kültür Merkezi’nde sahiplerine verildi.

Çoban, ‘Ay Yıdızım’ Şiirini Yedi Yılda Kaleme Aldı

Bu şiiri bir yarışma için kaleme almadığını belirten şair, şiiri yazmaya vatan hasreti çekerken Gürcistan’da bir üniversitede Türkiye Cumhuriyetini temsil etmek için misafir öğretim görevlisi olarak çalışırken 2015 yılının başlarında yazmaya karar verdiğini ve şiiri Esenler’de 2016 yılının sonlarında tamamladığını ifade etti. “Çok dağıldık, birleşelim.” niyetiyle ve Ay Yıldız sevdasıyla bu şiiri yaklaşık yedi yılda kaleme aldığını belirten şair Özgür Çoban, sadece şiirin ince işçiliği için bile üç ay kafa ve gönül yorduğunu ifade etti. Şiir kemale erdikten sonra Yavuz Bülent Bakiler, Bestami Yazgan gibi üstatlarla paylaştığını söyleyen Çoban, onların değerlendirmelerini de dikkate aldığını ve çok beğendiklerini vurguladı.

VARANK DA KATILDI

  1. Yıl Marşı Yarışması’nda ilk 100’e giren eserler, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz’ın ev sahipliğinde Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle açıklandı. Yarışmanın ilk aşaması olan şiir etabına 81 il ve 14 farklı ülkeden 2 bin 259 şiir başvurusu alındı. Seçici kurul tarafından belirlenen 100 eser ödüllerini aldı. 100. Yıl Marşı Yarı Final programına; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz sanat siyaset ve iş dünyasından önemli isimler ve binlerce vatandaş katıldı. Yücel Arzen’in konseriyle devam eden programa Azerin ve Yücel Arzen’in, Merhum şair Abdurahhim Karakoç’un “İncinmesin” şiirinin bestesini seslendirmesi damga vurdu. 100’üncü Yıl Marşı Yarışmasında toplam ödül 400 bin TL olurken ilk 100 şiirin yarışmanın jürisi tarafından belirlenmesiyle beste yapılması için ikinci etap kısmı da başlamış oldu. Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu da programda bir konuşma yaptı.

Birinci Etap Şiir, İkinci Etap Beste

İlk 100’e kalan şiirler, “Cumhuriyetin 100. Yılına Şiirler” ismiyle bir kitapta toplandı ve www.yuzuncuyılmarsi.com adlı sitede yayınlandı.Birinci olan bestekâra 100 bin, güftekârı olan şaire 50 bin liralık ödül verilecek olan yarışmanın jürisinde sanatçı, akademisyen ve aralarında  Garo Mafyan, Tuluyhan Uğurlu, Yücel Arzen, Pelin Çift, Prof. Dr. Tufan Gündüz, Özdemir Erdoğan ve Azerin gibi televizyon ekranlarından tanıdığımız bir çok isim katıldı. Çoban, şiirin kaderini bestesinin belirleyeceğini ifade etti.

Şiirin Yarısı, Yarı Finale Kaldı

“İnsana çalıştığını karşılığının vardır” diyen ve yedi yılda büyük emekle kaleme aldığı şiirin ehil bir bestekâr ile buluştuğunda birincilik beklediğini ifade eden Çoban, “Şiirimin üç ayağı var: Ay, Yıldız ve Hakikat” dedi ve şunları ekledi: “Ay Yıldızımızı merkeze koyarak Türk-İslam dünyasını kendimizden ayırmadım, gönül coğrafyamıza atıflarda bulundum. Alevi-sünni, sağ-sol, Türk-Kürt kardeşliğini vurguladım. Bilge Kağan’dan Osman Bey’e, Fatih Sultan Mehmet’ten Mimar Sinan’a, Dede Efendi’den Niyazi Sayın’a, Yunus Emre’den Aliya İzzet Begoviç’e, Fevzi Çakmak’tan Atatürk’e, Necip Fazıl’dan Nazım Hikmet’e,  Cemil Meriç’ten Eren Bülbül’e kadar herkese atıfların olduğu şiirim 24 kıta ama yarışmaya sadece 12 kıtasını gönderebildim”.

Dünyada Ay Yıldız, Mahşerde Livâül-Hamd

Şairin şiire dair olan ama dahil olmayan üst notu ise çok dikkat çekici:“Mahşer günü altında toplanacağımız ‘Livâü’l-Hamd’ isimli şükür sancağı, dünyada bir bayrağa benziyorsa o da ‘Ay Yıldızım’dır, Ay Yıldızımızdır.” 24 dörtlükten oluşan şiirin bir kısmı şöyle:

AY YILDIZIM

(Özgür Çoban)

Ezelden ebede aşka bağlayan

Toprak olur toprak, Ay Yıldızım hey!

Kutlu yola çıkıp Türkçe çağlayan

Irmak olur ırmak, Ay Yıldızım hey!

 

Mevlânâ sırdaşın, Yunus dildaşın;

Aşk alevi yakar Hacı Bektaş’ın.

Sazının telinde Neşet Ertaş’ın

Bozlak olur bozlak, Ay Yıldızım hey!

Çerkez’i Roman’ı hâlis niyetle

Sevelim insanı, samîmiyetle.

Türk’üyle Kürt’üyle Laz’ıyla etle

Tırnak olur tırnak, Ay Yıldızım hey

Alparslan el almış, Bilge Kağan’dan;

Muştular getirdim Fatih Sultan’dan.

“Mavi Gözlü Dev”le Fevzi Kumandan

Çakmak olur Çakmak, Ay Yıldızım hey!

….

Yürek var efende ve dadaşında,

Tarih var Urfa’nda ve Maraş’ında;

Annemin, yârimin tâcı başında

Yaşmak olur yaşmak, Ay Yıldızım hey!

 

Hem Dedem Korkut’un özlü sözüyle

Hem Cemil Meriç’in gönül gözüyle

Hâlide Edip’in aydın yüzüyle

Ak pak olur ak pak, Ay Yıldızım hey!

İzmir’i sel vursa Muş olur talan.

Van’a ateş düşse Muğla’dır yanan;

Yârim Adıyaman, dostum Ardahan…

Şırnak olur Şırnak, Ay Yıldızım hey!

Sen iyi ki varsın, Bülbül Eren’im!

Yurduma yuvama gönül verenim!

Şehadet bağından sümbül derenim,

Leylâk olur leylâk, Ay Yıldızım hey!

 

Sağ yanım Fâzıl’dır; sol yanım Nâzım…

Câhit, Ârif, Âkif, Fuzûlî lâzım…

Sanat, irfan, ümran, gönül niyâzım…

Ahlâk olur ahlâk, Ay Yıldızım hey!

Türkü söyleyelim, kurulsun Tûran;

Kazak, Kırgız, Özbek canıma cânan…

Çuvaş, Uygur, Tatar; kardeşiz yâran

Kıpçak olur Kıpçak, Ay Yıldızım hey!

 

Nâmıdiğer Emin, adı Muhammed…

Onsuz eksik kalır cümle muhabbet;

Hakkı söyler millet, susmazsa ümmet…

Uçmak olur uçmak, Ay Yıldızım hey!

Yüz yıldır açsa da gül, lâle, zambak;

Bin yıldır vatandır, kan rengi toprak…

Dünyaya bir bayrak, mahşerde ancak

Sancak olur sancak, Ay Yıldızım hey!

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen adınızı giriniz