Ana Sayfa EĞİTİM BARIŞ ELÇİLERİ BOĞAZIN TADINI ÇIKARDI

BARIŞ ELÇİLERİ BOĞAZIN TADINI ÇIKARDI

Okunma Sayısı 122
0
  1. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali kapsamında dünyanın dört bir yanından Esenler’e gelen çocuklar, İstanbul Boğazı’nın keyfini çıkardı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Esenler Belediyesi tarafından gelenek haline getirilen, ancak 2 yıldır korona virüs salgını dolayısıyla yapılamayan Uluslararası Barış Ekmeği Festivali’nin 13’üncüsü düzenlendi.  Bu çerçevede Türkiye’ye gelen çocuklar Esenler’de buluştu. 9 ülkeden gelen 100 çocuk, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirinden ayıran İstanbul Boğazı’nda keyifli bir tur yaptı. Farklı dillere, geleneklere sahip olan çocuklar, tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı.

İSTANBUL’U KEŞFETTİLER

Azerbaycan, Kazakistan, Tacikistan, Özbekistan, Gagauzya (Moldova), Kırgızistan, Irak Türkmenleri, KKTC ve Romanya’dan gelen çocuklar, ellerinde ülkelerinin bayraklarıyla Kazlıçeşme’den Marmaray’a bindi. Misafir çocuklar,  Üsküdar’da kendilerini bekleyen tekneye binerek boğaz turuna çıktılar. Boğazın eşsiz manzarasında İstanbul’u turlayan barış elçileri çocuklar Kızkulesi, Suada, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Dolmabahçe Sarayı, Rumeli Hisarı gibi şehrin turistik, tarihi ve kültürel mekanlarını İstanbul boğazında seyretme imkanı buldular.

ÇOCUKLARIMIZI ÇOK ÖZLEMİŞTİK

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü personeli ve Barış Ekmeği Festivali Koordinatörü Aylin İzmir, Barış Ekmeği Festivali’nin Esenler’de gelenek haline geldiğini belirterek şunları söyledi: “Pandemi nedeniyle 2 yıldır yapamadık. Çocuklarımızı da çok özlemiştik. Burada o özlemin birikimini görüyoruz. 9 ülkeden evladımız burada. Hepsi kendi ülkelerinin bayraklarıyla birlikte diğer ülkedeki arkadaşlarıyla da kaynaşıyorlar. Daha detaylı etkinliğimiz yarın olacak. Yarın Esenler Dörtyol Meydanı’nda Barış Ekmeği yapacaklar. Herkes kendi ülkesinden getirdiği ekmeği ve suyu bir araya getirecek ve barış türküleri söyleyecek. Toplam 100 öğrencimiz var. Bu öğrenciler ortaokul ve lise seviyesinde olan öğrenciler. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle böyle bir etkinlik düzenledik ama biz 23 Nisan’ı sadece bir gün de değil, 1 hafta boyunca onun coşkusunu Esenler’de 9 ülkeden gelen çocuklarla birlikte yaşıyoruz. Bugün aynı zamanda Miniatürk’ü gezeceğiz. Onları ülkelerine mutlu bir şekilde uğurlamak istiyoruz”.

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen adınızı giriniz

4 × five =