Ana Sayfa EĞİTİM TEMCİD GELENEĞİ ESENLER’DE YAŞATILIYOR

TEMCİD GELENEĞİ ESENLER’DE YAŞATILIYOR

Okunma Sayısı 78
0

Esenler Belediyesi tarafından mutfakta gıda israfını önlemek adına uzman şefler ve akademisyenler tarafından yürütülen “Atıksız Hayat- Atıksız Mutfak” projesi, Ramazan ayında “Temcid Sohbetleri”ne ev sahipliği yapıyor. Ramazan ayına özel bir Osmanlı geleneği olan Temcid Sohbetleri’nin ilk programında vatandaşlara ikram edilen temcid pilavı ile mutfaklardaki israfa dikkat çekildi.

Esenler Belediyesi’nin gün geçtikçe artan israfa dikkat çekmek ve toplumsal bilinç oluşturmak amacıyla hayata geçirdiği “Atıksız Hayat- Atıksız Mutfak” projesi, “Temcid Sohbetleri” düzenliyor. Osmanlı’da Ramazan ayının başlangıcını haber vermek için okunan Temcid-i Şerif geleneği, Ramazan ayında her gece teravih namazından sonra ve sahur vaktinde okunurdu. Bu gelenekle birlikte ortaya çıkan temcid pilavının özelliği ise iftardan kalması ve sahur vaktinde ısıtılarak tüketilmesiydi. Esenler Belediyesi bu kapsamda Ramazan ayı boyunca Esenler’deki camilerde “Temcid Sohbetleri” düzenleyecek. Programın ilki ise dün Hacı Emsal Avcı Taş Camii’de gerçekleşti.

GÜNDELİK HAYATTAKİ İSRAFA DİKKAT ÇEKİLDİ

İstanbul emekli başvaizi Mustafa Akgül’ün israf konulu vaazıyla başlayan programda tasavvuf müziği grubu temcid kasideleri okudu. Akgül, gündelik hayatta pek çok alanda yaptığımız israfa dikkat çekerek bu alışkanlıklardan vazgeçilmesi gerektiğinin altını çizdi. Cami cemaati ise Akgül’ü can kulağıyla dinledi. Programda ayrıca “Atıksız Hayat” temalı tipografik sergi vatandaşların ilgisine sunuldu. İsraf ile ilgili uyarı niteliğinde olan sergi, her yaştan kimsenin dikkatini çekti. Program sonunda mutfaklardaki israfa dikkat çekmesi adına cemaate temcid pilavı ikram edildi. Vatandaşların plastik atıklarını atması için geri dönüşüm kutuları programda hazır bulunduruldu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen adınızı giriniz

sixteen + one =