Ana Sayfa ESENLER ESDEF ‘ORUÇ’ DEDİ

ESDEF ‘ORUÇ’ DEDİ

Okunma Sayısı 30
0

Esenler Dernekler Federasyonu’nun (ESDEF)’in 8. olağan genel kurulunda

Başkan Cuma Helvacı görevi Üzeyir Oruç’a devretti.

 Esenler Dernekler Federasyonu (ESDEF) 8. olağan kongresi Esenler Drejan Derneği’nde yapıldı.

Kongre öncesi yapılan sabah kahvaltısından sonra aday listesi gündeme geldi. Liste  gerginliğe sebep oldu. Divan Başkanlığı tartışmasıyla gerginlik zirve yaptı. Daha sonra divan başkanlığına Cuma Helvacı’nın desteklediği Esenler Esnaf Odası Başkan Yardımcısı Soner Karabulut oy birliği ile seçildi.

ESDEF Denetleme Kurulu Başkanı Süleyman Kahveci kongrede Denetim Kurulu raporunu sundu ve “Yönetim Kurulunun yaptığı işleri inceledik ve işlemleri tetkik ettik. Federasyon yönetim kurulunun bu zamana kadar yaptığı toplantılarda faaliyetleri federasyon tüzüğüne uygun olarak yaptığı tespit edilmiştir. Federasyonun tutulması zorunlu olduğu defterlerde alınan karalarda imzaların eksik olduğu, dernek tüzüğüne uygun olmadığı kararın bitişi ile imza arasında boşluk olduğu tespit edilmiştir” dedi.

KAPLAN ELEŞTİRDİ

ESDEF eski başkanlarından ve Gelecek Partisi Esenler İlçe Başkanı Mustafa Kaplan kongrede yaptığı konuşmada yönetime çeşitli eleştirilerde bulundu. Kaplan, büyük mücadelelerle ve emeklerle kurulan federasyonun Cuma Helvacı yönetimini dikkatle takip ettiğini söyleyerek özetle şunları söyledi: “ESDEF’in bugüne kadar güzel hizmetler yaptığı ortada. Hizmetler elbette bireysel değil, tüm halkımızın verdiği desteklerle ve katkılarıyla gerçekleşmiştir. Dernekler, cemiyetler ve halkın yararına kurulmuş kurumlar. Asli sorumluluklarını yerine getirdiklerinde başarılı olmuş olurlar. Bizler sivil toplum kuruluşlarıyız ve bağımsız çalışırız. Kimselerin tekelinde değiliz. Ancak bazı arkadaşlarımızın algı sorunu olacak ki bu önemli ilkelerden savruldukları bir gerçek. Bu arkadaşlarımız bu bilgi düzeyinde değiller. Yani görev ve sorumluluklarından savrularak ihmal kolaycılığına gittiklerini üzülerek belirtmek isterim.

Biz sivil inisiyatifi oluşturarak halkın yararına olan işlerle uğraşmalıyız. Üretmeliyiz, üreteni desteklemeliyiz. Federasyonlarda yöneticilik yapan arkadaşların tutum ve davranışları çok önemlidir. Federasyonlar sivil toplum örgütleridir, bu örgütlerde görevlerini yapmayanlar, birilerine yaranma adına bazı işler yapanlar bu kurumlara en büyük zararı verirler. Bu iş siyasi partileri yönetenlerin iyi yöneticilerden oluşmadığında nasıl siyasi mezarlığa gidiyorlarsa böyle yönetilen tüm kurumlar, tüzüklerine göre hareket etmedikçe kapanırlar ve sonları aynı olur.

Biz bu kurumu birilerine yaranmak için kurmadık, bizler halkın yararına olmayan bir gelişme gördüğümüzde tepkimizi koymak, doğru yapılanı alkışlamak için kurduk. Biz halka önderlik yaparak, halkın bilincini artırmak özgül ağırlığımızı toplum adına siyasilere göstermek, böyle gelmiş böyle gitmeyecek demek için kurulmuş bir oluşumuz”.

ESDEF Başkanı Cuma Helvacı da yaptığı kısa konuşmasında, “Beni yalnız bırakmayan kıymetli yönetim kurulu arkadaşlarıma, dernek başkanları dostlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ben bütün derneklerin başkanlarına ve yönetimlerine hakkımı helal ediyorum” dedi.

ESDEF ORUÇ’A EMENAT

Genel Kurulda ESDEF’in yeni yönetimi ve başkanı da seçildi. Tek aday, tek liste ile girilen seçimde Üzeyir Oruç yeni dönem ESDEF Başkanı seçildi. Üzeyir Oruç’un Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu: Üzeyir Oruç, Kemal Sargın, Yalçın Türkoğlu, Alpaslan Eyüpoğlu, Halil Lalek, Orhan Gönen, Nuri Erdoğan, Osman Kelber, Sefarettin Korkmaz, Aziz Arkan, Ramazan Doğan. Denetim Kurulu üyeleri ise Cuma Helvacı, Mustafa Elibol, Soner Karabulut.

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen adınızı giriniz