Ana Sayfa EĞİTİM DEFTERLER BAKAN TEKİN’İN ELİNDEN

DEFTERLER BAKAN TEKİN’İN ELİNDEN

Okunma Sayısı 7
0

Esenler Belediyesi, geri dönüşümle 7 milyon defteri eğitime kazandırdı. Bu yıl kazandırılan 500 bin defter, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in de katıldığı törenle öğrencilere dağıtıldı.
Esenler’de geri dönüşüm tesislerinde tamamen atıkların ayrıştırılmasından elde edilen gelirle 14 yılda toplam 7 milyon defter üretildi. Bu sene üretilen defterlerin 500 bini “Kitaplar Hükümetimizden Defterler Belediyemizden” sloganıyla her yıl geleneksel olarak sürdürülen proje kapsamında 85 bin öğrenciye dağıtıldı. Şehit Emrah Sağaz İlkokulu’nda Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in katılımıyla gerçekleşen program alanında geri dönüşüm standı da kuruldu. Stantta geri dönüşümden mavi kapak toplanarak elde edilen tekerlekli sandalyeler, dönüşümden kazanılan ve ihtiyaç sahiplerine verilen deterjanlar, defterler, kitaplar da yer aldı. Bakan Tekin ve beraberindekiler programdan önce stantları gezdi.
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, ilkokul öğrencileri Beyza Gül ve Berat Öztekin ile birlikte sahneye çıktı. Bakan Tekin, “Danışmanlarım” olarak tanıttığı öğrencilere mikrofonu vererek konuşmalarını istedi. İlkokul öğrencileri Gül ve Öztekin, Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ile öğretmenlerine teşekkür etti.

TOPYEKÜN SEFERBERLİK İLAN EDELİM
Bakan Tekin yaptığı konuşmada, “Milli eğitim, eğitim, çok ağır bir yük. Bu yükün altından tek başına bakanlık, öğretmenlerimiz, idarecilerimiz kalkamaz. Ben diyorum ki gelin ebeveynlerden başlayalım. Sivil toplum kuruluşlarından belediyelere topyekün seferberlik ilan edelim. Hepimiz yapabileceklerimizi yapalım. Elimizi taşın altına koyalım. Bu projenin burada gördüğüm kısmı, Esenler Belediyesi’nin bizim bu çağrımıza kulak vermiş, canlı bir örneği olarak görüyorum. İnşallah herkese örnek olur. Biz Milli Eğitim Bakanlığı olarak buna açığız” diye konuştu.

“Benim asıl dikkatimi çeken pedagojik boyutudur”
Etkinliğin üç tane kritik başlığı olduğunu söyleyen Bakan Tekin, “Bunlardan bir tanesi, ahlaki ve insani olarak atıklarımızla dünyayı kirletmemize, gelecek kuşakların sağlıklarını, yaşamlarını elinden almaya hakkımız yok. Bu projeyle duyarlılık oluşturmuş oluyoruz. İkinci boyutu ekonomik boyutudur. Buradan bir döngü elde edilmiş. Bir kazanç elde edilmiş. O da Esenler’deki genç kardeşlerimizle paylaştırılmış. Milli Eğitim Bakanı olarak benim asıl dikkatimi çeken pedagojik boyutudur. Çocuklarımıza bu dünyanın sadece bize ait olmadığını, bu dünyanın atalarımızdan bize miras kaldığını ve aynı şekilde gelecek kuşaklara miras bırakmamız gerektiğini yaşayarak, görerek öğreten bir proje olduğu için önemli. Dolayısıyla üç boyutundan dolayı projeyi uygulayan kişileri tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

85 BİN ÖĞRENCİMİZİN DEFTER İHTİYACINI BURADAN KARŞILIYORUZ
14’üncü kez aynı programı yaptıklarını ifade eden Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ise, “Esenler, geri dönüşüm konusunda Türkiye’de en fazla aktivite gösteren öncü ilçelerden bir tanesi. Esenler’de bir günde yaklaşık 400 ton çöp topluyoruz. Bu toplamış olduğumuz çöpün yüzde 10’unu geri dönüştürüyoruz. Türkiye’de en yüksek oranda dönüşüm yapan belediyelerden biriyiz. Bu geri dönüştürdüğümüz çöpleri bir taraftan ekonomiye, bir taraftan doğaya, bir taraftan da şehre kazandırıyoruz. Şu anda Esenler’de 85 bin öğrencimizin defter ihtiyacını buradan karşılıyoruz” dedi.
Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, konuşmaların ardından atıklardan üretilen 7 milyonuncu defteri Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e hediye etti.

Defter dağıtım töreninde ayrıca Okullar Arası Kapak Toplama Yarışması ve Okullar Arası Atık Pil Toplama Yarışması” ödülleri sahiplerini buldu. Program alanında “Geri Dönüşüm Standı da kuruldu.. Stantta, geri dönüşümden mavi kapak toplanarak elde edilen tekerlekli sandalyeler,  dönüşümden kazanılan ve ihtiyaç sahiplerine verilen deterjanlar, defterler, kitaplar da yer aldı. Ayrıca geri dönüşümü olan atıkların toplanıp ayrıştırılarak paraya dönüştürülmesine olanak sağlayan “Akıllı Geri Dönüşüm Toplama Noktası” ve “ESMATİK” de tanıtıldı.  Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin standları tek tek gezerek her çalışma ile ilgilendi.

SINIFLARDA DEFTERLERİ DAĞITTILAR

Konuşmaların ardından Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ve diğer ilgililer sınıflara çıkarak öğrencilere defterleri dağıttılar. Bakan Tekin, okulun Öğretmenler Odası’nı da ziyaret ederek öğretmenlerle bir süre sohbet etti.

KİTAP KARDEŞLİĞİ TIRI YOLA ÇIKTI

Programda Esenler Belediyesi ile Deniz Feneri Derneği’nin Esenler’de bir süredir yürüttüğü Kitap Kardeşliği Projesi’nde toplanan yardımların bulunduğu TIR da yola çıktı. Deprem bölgesindeki öğrenci gönderilmek üzere yola çıkan yardım TIR’ında 20 bin kitap, 60 kitaplık, 10 bin kırtasiye malzemesi, 10 bin giysi ve ayakkabı ve 200 tablet yer aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen adınızı giriniz