Ana Sayfa EĞİTİM  ‘OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE ÜCRET’E VELİ TEPKİSİ

 ‘OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE ÜCRET’E VELİ TEPKİSİ

Okunma Sayısı 69
0

Milli Eğitim eski Bakanı Mahmut Özer’in 11 Mayıs 2023’de kaldırıldığını duyurduğu okul öncesi eğitime yeniden ücret geldi. Eğitim-öğretim yılı başından olmak üzere toplu ücretler istenen veliler karara tepki gösteriyor. Çocuklarını okula kayıt yaptırırken ücretsiz diye kayıt yaptırdıklarını söyleyen veliler, “Milli Eğitim bizi resmen kandırdı. Şimdi geçmişe dönük ücretleri de istiyorlar” diyerek tepki gösterdiler.

 

ÖZER KALDIRDI TEKİN GETİRDİ

Milli Eğitim eski Bakanı Mahmut Özer 11 Mayıs 2023 tarihinde yaptığı açıklamada, “Okul öncesi eğitim ile ilgili valilikler tarafından komisyonlar marifetiyle belirlenen ücretler vardı. 2023-2024 eğitim öğretim yılında bu ücretlerin tamamını kaldırıyoruz. 2023-2024 eğitim öğretim yılıyla birlikte bu ücretlerin tamamını kaldırıyoruz. Türkiye’nin hiçbir noktasında Ordu’da Hatay’da Malatya’da Cizre’de Silopi de Kars’ta Türkiye’nin neresinde olursa olsun ister tam gün eğitim yapsın isterse yarım gün eğitim yapsın hiçbir ad altında okul öncesi eğitimlerden kesinlikle ücret alınmayacaktır” diyerek velileri sevindiren haberi duyurmuştu.

 

VELİLERE YAZI GÖNDERDİLER

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü okullara bir yazı göndererek bu ücretlerin yeniden alınmasını istedi. Okullar da Milli Eğitim Müdürlüğü’nden gönderilen yazıları minik öğrencilere vererek velilere ulaştırdı. İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü 2023 -2024 Eğitim ve Öğretim Yılında Uygulanacak Okul Öncesi Eğitim Kurumlarında Ücret Tespit Komisyonu’nun 18 Ekim 2023 tarihinde aldığı karara göre resmi ana okullarda öğrenciler yemekli 650, yemeksiz 300 TL ödeyecekler. Okullar bu karar doğrultusunda okulların açıldığı günden bu yana biriken ücretleri de velilerden peşin istediler.

TEPKİ YAĞIYOR

Okullardan kendilerine gönderilen yazıyı alan veliler karara büyük tepki gösterdiler. Eğitim –öğretim yılı başında okullara kayıt olurken kendilerine böyle bir şey söylenmediğini belirten veliler, Milli Eğitim bizi resmen kandırdı. Zaten paramız olmadığı için devlet anaokulunu seçtik. Şimdi geçmişe dönük ücretleri de istiyorlar. Eski Bakan Mahmut Özer bu ücretleri kaldırdı, yeni bakan Yusuf Tekin yeniden getirdi. Bu yanlıştan dönülmesini istiyoruz” diyerek tepki gösterdiler.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen adınızı giriniz

2 − one =