Ana Sayfa ESENLER ARTIK ESENLER ESNAFININ DA DERNEĞİ VAR  

ARTIK ESENLER ESNAFININ DA DERNEĞİ VAR  

Okunma Sayısı 46
0

Esenler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Şahin’in öncülüğünde Esenler Esnaf ve Sanatkarlar Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği (ESNAFDER) kuruldu.

Derneğin kurulduğunu kahvaltılı bir basın toplantısı ile kamuoyuna duyuran kurucu Başkan Şükrü Şahin, “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı münasebetiyle ilçe esnaflarımıza bir armağanımız olsun düşüncesi ile burada bulunan derneğin kurucular kurulu arkadaşlarımız ile birlikte 2023 yılından kısa adı (ESNAFDER) olan Esenler Esnaf ve Sanatkarlar Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği’nin kuruluşunu gerçekleştirdik” dedi.

Esenler’de faal ve gayri faal sıhhi ve gayri sıhhi irili, ufaklı 18 bin esnaf ve sanatkarın bir şekilde mesleklerini icra etmeye çalıştıklarını söyleyen Şahin, “Yine bu meslek erbabı esnaflarımızın bir kısmı Ticaret Odasına, bir kısmı Odalar ve Borsalar Birliği’ne, bir kısmının da diğer meslek odalarına yasalar çerçevesinde zorunlu kayıt olurlarken bir bölümünün ise hiçbir meslek kuruluşuna bağlı değiller. Bunun neticesinde meslek erbaplarımızın ticari ve sosyal alanda koordinasyon ve iletişim kopukluğu yaşanıyor. Tüccar, tacir, sanayici ve diğer meslek erbabı esnaflarımızın öneri ve tavsiyeleri doğrultusunda bu derneğimizi kurmuş bulunuyoruz” diye konuştu.

DERNEĞİN AMACI

Esenler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı ve ESNAFDER Başkanı Şükrü Şahin kurulan derneği amacını da şöyle özetledi: “Amacımız Türkiye Cumhuriyeti Anayasa ve Kanunları doğrultusunda Esenler esnaf ve sanatkâr meslek erbaplarımızın demokratik ve planlı bir düzen içinde kalkınıp, sınai, ticari, sosyo-ekonomik, eğitim ve kültür ve kazanç düzeyinin gelişmesine, teknoloji, sermaye, fikir, alışveriş ve koordinasyonunu sağlayarak günümüz çağında daha ileri bir düzeye ulaşmasına yardımcı olmak. Esnafımızın faydalanabileceği ortak akılla hareket edip AB ve Kalkınma Ajanslarına vs projeler yapmak, yaptırmak bu minvalde Esenler’deki sıhhi ve gayri sıhhi mesleklerini icra etmeye çalışan esnaflarımızı ve sanatkarlarımızı bir havuzda toplayarak Esenler ticaretinin daha modern ve çağımız ticaretine entegre etmek, bilinçli üretim, bilinçli tüketim zincirini oluşturmak düşüncesi ile oluşturulan bu yapının hedefi yukarıda da belirttiğimiz gibi esnaf ve sanatkarımızı aynı çatı altında toplamaktır. Düşüncemiz Esenler’de en üst seviyede bir esnaf birleşmesini sağlamaktır. Bu noktada Esenler Esnaf ve Sanatkârlar Derneği’nin kuruluşunda emeği geçenlere teşekkür ediyorum”.

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen adınızı giriniz

12 − twelve =