Ana Sayfa ESENLER Çocukların ilk iftar heyecanı

Çocukların ilk iftar heyecanı

Okunma Sayısı 468
0

Esenler Belediyesi, Ramazan ayının ilk gününü yine çocuklara ayırdı. Anneleriyle birlikte 15 Temmuz Şehitler Parkı’na gelen bin 500 çocuk, hayatlarında ilk kez oruç tutmanın ve Ramazan’ın bereketini paylaşmanın mutluluğunu yaşadı. Çocukların ilk iftar heyecanına Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu da ortak oldu. İftar programına Göksu’nun yanı sıra AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan ve Belediye Başkan Yardımcıları ve birim müdürleri de katıldı.

KUR’AN DA, EZAN DA, DUA DA ÇOCUKLARDAN

Çocuklar, iftar öncesinde ve sonrasında Nasreddin Hoca, Keloğlan, Karagöz-Hacivat gölge oyunları, animasyon, jonglör ve illüzyon gösterileri ile keyifli vakit geçirdiler. İftar vaktinin gelmesiyle birlikte kendileri için hazırlanan masalarda yerlerini alan çocuklar, Yasin Değer adlı çocuğun okuduğu akşam ezanı ile hep birlikte oruçlarını açtılar. Çocuklar, ilk iftarlarının ardından arkadaşları Hilal Gönültaş’ın yemek duasına hep birlikte “Amin” dediler.

Oruçlarını açan çocuklar daha sonra kendileri için hazırlanan gösterileri izleyip, keyifli dakikalar geçirdiler. Çocuklara bir Osmanlı geleneği olan “diş kirası” adı altında çeşitli hediyeler de verildi.

BU İFTARLARLA GELECEĞİ İNŞA EDİYORUZ

İftara katılan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu,”Bir insanın hayatta aktarabileceği, yaşadığı yerle ilgili kurduğu gönül bağıdır. Burada yıllar sonra çocuklarımız kendi yaşadığı şehirle ilgili bir şey anlattıklarında bu çocuk iftarlarından bahsedecekler. Esenler’de binlerce çocuk bir araya gelip oruç tutardık diye hikayelerine başlayacaklar. Çocuklar yaşadıkları yere sahip çıkacaklar. Yaşadıkları yere sahip çıkarken de kendi kültürel kodlarını, kendi değerlerini bilerek ve öğrenerek sahip çıkacaklar. Biz geleceği inşa ediyoruz” cümlelerini kullandı. Esenlerli çocuklar iftar boyunca Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ile bol bol hatıra fotoğrafı da çektirdiler. Başlarına üzerinde “İlk Orucum İlk İftarım” yazan şapkalar giyen çocuklar, bu güzel etkinlikten dolayı Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu amcalarına teşekkür ederek bir çiçek sundular.

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen adınızı giriniz