Ana Sayfa BAĞCILAR Esenler’de Vatandaşlardan ”Arapça Tabela” Tepkisi: Burası Türkiye mi? Suriye mi?

Esenler’de Vatandaşlardan ”Arapça Tabela” Tepkisi: Burası Türkiye mi? Suriye mi?

Okunma Sayısı 2571
0

Esenler’de faaliyet gösteren ve büyük çoğunluğu Suriye uyruklu kişilere ait  işletmelerin standart dışı tabelaların her geçen gün artmasına vatandaşlar tepki göstermekte.

En fazla yabancı uyruklu kişilerin yaşadığı ilçeler’den birisi olan Esenler’de, bir çok işletmenin tabelasının Arapça olmasına her geçen gün tepkiler artarak devam ediyor.

Bunu konu ile ilgili çeşitli çalışmaların olduğunu biliyoruz. Mesela geçtiğimiz günlerde Esenyurt Belediyesi Türkçe olmayan tabelalara yönelik Türk Standartları Enstitüsü’nün kararı üzerine “en az yüzde 75’i Türkçe olma zorunluluğu” kuralına uymayan tabelalar zabıta ekipleri tarafından sökülmüştü.

Esenyurt Belediye Başkanı Ali Murat Alatepe yaptığı açıklamada uygulamadan vatandaşın memnun olduğunu belirterek, “Halkımız tabelalarda ne yazdığını anlamıyordu. Ayrıca görüntü kirliliği de oluşuyordu. Bu yüzden Türkçe olmayan tabelalarda devletin kurumunun belirlediği standartları ayırım yapmadan uyguluyoruz. İlçede tüm yabancı dillerde yazılmış tabelalara karşı denetimlerimiz aralıksız devam edecek” dedi.

Bu uygulamanın Esenler’de neden uygulamaya konulmadığı vatandaşlar tarafından merak konusu oldu.

HABER: SUAT TÜRKOĞLU

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen adınızı giriniz