Ana Sayfa ESENLER ESDEF’den Geleneksel Hale Gelen Aşure İkramı

ESDEF’den Geleneksel Hale Gelen Aşure İkramı

Okunma Sayısı 975
0

Esenler Dernekler Federasyonu (ESDEF) Aşure Geleneğinin Yaşatılması ve Mübarek Muharrem Ayının Manevi Duygusunu Yaşatmak Amacıyla Esenler Dörtyol Meydanında Vatandaşlara Aşure Dağıttı.

ESDEF, geleneksel aşure ikramını Dörtyol meydanında Cuma namazı sonrası yoğun halk katılımı ile gerçekleştirildi. Mübarek Muharrem Ayının idraki için Geleneksel Aşure İkramına, Esenler Kaymakamı Hulusi Şahin, İlçe Müftüsü Halil Şekerci, Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Çetinkaya, CHP meclis üyesi Yüksel Kılıç, mahalle muhtarları, STK başkan ve yöneticileri katıldılar.

ESDEF Başkanı Mustafa Kaplan Yaptığı konuşmada Aşure ayının maneviyatını detaylı şekilde anlattı. Konuşması esnasında Zaman, zaman duygulu anlar yaşayan Kaplan, Protokole ve Esenler halkına katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Esenler Kaymakamı Hulusi Şahin Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Çetinkaya, CHP meclis üyesi Yüksel Kılıç, aşure dağıtılan masanın başına geçerek pişirilen aşureleri vatandaşlara ikram ettiler.

Aşure ikram öncesi Kaymakamı ŞahinESDEF Başkanına ve bu güzel organizasyon gerçekleştirenlere teşekkür etti.

“Barış İçinde Bir Türkiye Oluşturabiliriz”

Esenler Kaymakamı Hulusi Şahin, ”Muharrem ayı çok önemli hadiselerin yaşandığı aydır. Çok acı olaylarla anılıyor. HZ Hüseyin ve 72 arkadaşının şehit edilmesi hadisesidir.

Hz Yusuf’un, Hz Nuh’un ve Hz Hüseyin’in başına gelenleri kesinlikle hatırlamamız ve bu hadiselerden ders çıkarmamız gerekir. İslam dünyasına 300 yıldır düşen bu ateşin ne olduğunu, nelerin sebep olduğunu herkes düşünmelidir. Para, güç menfaat bunlar insanların birbirine düşmesine toplumların yok olmasına nedenlerdir.

Bizler yalnız kendimizi değil tüm insanlığı düşünmeliyiz, her şeye menfaat gözü ile bakmamalıyız. Dünya’ya menfaat gözlüğü ile bakmayacağız, toplumun, cemiyetin faydasına bir şeyler yapmak için de uğraşmalıyız.

Aşure tadında bir Türkiye istiyoruz

Aşure, çeşitli bakliyatlar ve meyvelerden gelen farklı lezzetlerin birleşerek yeni bir Tat oluşturmasıdır. İçindeki farklı malzemeler, ayrı ayrı Tat ve lezzetler içerir ancak aşure olup bir araya gelince bambaşka bir lezzet meydana geliyor. Ülkemizde de çok farklı etnik yapılar, düşünce ve felsefe grupları var. Bunları bizim zenginliğimiz olarak görüp aynı aşure aşı gibi bir araya gelerek tatlı yaşanabilir bir Türkiye, barış içinde bir Türkiye oluşturabiliriz” dedi.

Düzenleme HABER: Suat TÜRKOĞLU

 

 

 

 

 

 

Kaynak:7/24

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen adınızı giriniz