Ana Sayfa ESENLER Esenler Kent Konseyine Muhtar Mustafa Güvenin Sözleri Damga Vurdu

Esenler Kent Konseyine Muhtar Mustafa Güvenin Sözleri Damga Vurdu

Okunma Sayısı 3910
0

Esenler Kent Konseyi, 2018 yılı 21. Genel Kurul Toplantısını gerçekleştirdi.

Kent vizyonunun geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması amacıyla kurulan Esenler Kent Konseyi’nin ekonomi gündemli 2018 Yılı 21. Genel Kurul Toplantısı Esenler Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Çetinkaya’nın başkanlığında yapılan toplantıya; Esenler Kaymakamı Hulusi Şahin, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, MHP Esenler İlçe Başkanı Suat Yılmaz, Esenler İlçe Emniyet Müdürü Hakan Bolat, Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürü  Bayram Ercan’ın yanı sıra, ESDEF Başkanı Mustafa Kaplan, Esenler Belediyesi Meclis Üyeleri, bazı siyasi partilerin temsilcileri, ilçedeki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve mahalle muhtarları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantıda, Esenler Kent Konseyi Başkanı Ömer Çetinkaya, Kent Konseyi’nin işleyişi hakkında konsey üyelerine birifing verdi. Konseyin önemine vurgu yapan Çetinkaya, “Kente dair söyleyecek sözü olan, önerisi olan herkesi bu konseyde dinliyoruz ve istişarede bulunuyoruz” dedi.

Konsey toplantısı, Esenler Birleşik Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Şahin’in sunumuyla devam etti.

KREDİYİ DOĞRU YERDE KULLANIN

Sunumların ardından konuşma yapan Esenler Kaymakamı Hulusi Şahin, “Esenler’de üretim alanları eskiye nazaran daha iyi bir noktaya gelmiş durumda. Ancak bu alanların daha da artması gerekiyor. Ruhsatsız işletmelerin zapturapt altına alınması da son derece önemli. Esenler konumu itibariyle hizmet sektörünün ağırlıklı olduğu bir yapıya sahip. Devlet Esenler’de üretimin, ticaretin gelişmesi için çok kıymetli  bir arsaya Tekstilkenti ve Giyimkenti inşa etmiş durumda. Fakat burada esnafımıza, sanayicimize de bir  takım görevler düşüyor. Mesela o bölgeyi ağırlıklı olarak depo gibi kullanan esnaflarımız var. Halbuki çok merkezi bir konumda yer alan ve güzel imkânlara sahip bu alanların daha iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Biz şu an içinde bulunduğumuz ekonomik bir takım sıkıntılardan çok rahatlıkla kurtulabilecek bir milletiz. Fakat bu noktada şunu ifade etmeliyiz, tasarruftan uzak tüketime dayalı ve dışarıdan geleni harcamak üzerine kurulu zihniyeti kurutmamız gerekiyor. Ahilik ve loncalık diyoruz ya, bizim esnafımızda bu vardı, kanaat. Gelir düzeyimizle orantılı harcama yapmalıyız. Örneğin devletin ekonomiye hareket getirmek amacıyla esnafa verdiği hibeleri, kredileri esnaflarımız araba ve ev yenilemek için kullanmamalı. Bunlar lüks tüketime harcandığı takdirde sonuçları da genellikle acı oluyor. Bu noktada, bizim tasarruf kültürünü çocuklarımızdan yetişkinlere kadar aşılamamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Esdef Başkanı Mustafa Kaplan: İlçemize Organize Sanayi Sitesi lazım

Konseyde söz alan ESDEF Başkanı Mustafa Kaplan, Yapılan konuşmalara değinerek Tekstilkent ve Giyimkent Esenler’in lokomotifi durumda fakat şu ana kadar herhangi bir kapasiteye ulaşamamış durumda. Buranın yeniden yapılandırmasına ve bir kıvılcıma ihtiyacı var diyerek bizim ivedi şekilde bir Organize Sanayi Sitesi oluşturmamız gerekiyor dedi.

Suat YILMAZ: FETÖ Tekstilkent Ve Giyimkent’e de sızmıştı

Konseyde söz alan MHP Esenler İlçe Başkanı Suat Yılmaz, ”FETÖ Terör örgütü bir çok kurum ve kuruluşa sızdığı gibi Tekstilkent ve Giyimkente de sızmıştı, eğer ekonomiye katkı sağlamak istiyorsak bundan sonra bu şehri yönetenlere çok iş düşüyor. Yeter ki samimi olalım dedi. Kuruluş tarihinden bu yana çok uzun yıllar geçmiş ama bir gelişme sağlanmamış diyerek sözü uyuşturucu ile mücadeleye getiren Yılmaz’ Uyuşturucu kullanımının 12-13 yaşlara kadar düştüğünü belirterek bu illet ile hep birlikte mücadele etmeliyiz diyerek sözlerine son verdi.

Muhtar Mustafa Güven: Bu Şehri Yönetenler Neden Esenler’de Oturmuyor?

Görüş ve temenniler bölümünde söz alan Turgut Reis Mahalle Muhtarı Mustafa Güven, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Çetinkaya’nın sözlerine atıf da bulunarak, Esenler’in lokasyon ve bulunduğu bölge çok güzel, Arsaları değerli ve İstanbul’un merkezi diyorlar ama İdareciler ve yöneticiler neden Esenler’de oturmuyorlar diye sorduğunda Konseyin yapıldığı salondan alkış sesleri yükseldi. Çok Şükür ki Sn. Kaymakamımız Esenler’de oturuyor. Madem bu kadar güzel bir ilçe burası neden burada yaşamıyorsunuz? Muhtar Mustafa Güven, gecemizi, gündüzümüzü burada paylaşalım. Esenler’in ekonomisi canlansın. Burada alış veriş yapalım. Akşam olduğu zaman Esenler’i idare edenler akşam olunca çekip evine gidiyor dedi.

GÖKSU TEKSTİL PROJESİNİ ANLATTI

Konsey toplantısında konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ise, “Rutin hizmetlerin dışında belediyeye düşen en büyük sorumluluklardan biri kent ekonomisi üzerine çalışma yapmaktır. Çünkü biz kentlerimizi ekonomik olarak kalkındıramadığımız takdirde, kentler kendilerini başka örgüler içerisine hapsetmeye başlarlar. Esenler’de şu anda 40 bin kişi tekstil sektöründe çalışıyor. 3 bin 500’ün üzerinde tekstil atölyemiz var. Nufüsumuzun yaklaşık 200 bini tekstille geçiniyor. Bu noktada bir proje ürettik. İlk etapta 3 bin 500 tekstil atölyesinin 500’ünü kapsayacak bu projeyle,  yaklaşık 8 buçuk milyonluk bir destek sağlayarak, atölyelerin fiziki şartlarının iyileştirilmesi, tüm çalışanların sertifikalı olması, sonra firmayı uluslar arası standartlarda belgeli hale getireceğiz. Daha sonra projenin kapsamını kalan diğer atölyelere de yaymak suretiyle genişletmeyi planlıyoruz. Bu proje son derece önemli, çünkü uluslar arası firmalar iş verirken bu noktalara dikkat ediyor.” diye konuştu.

Kaymakam Şahin: ”Okul İçin Yer Bulamıyoruz”

Konseyde konuşma yapan Esenler İlçe Kaymakamı Hulisi Şahin ”Tekstilkent ve Giyimkent yeni oluşturulan bir yer değil, baktığımızda buraların bir çoğunun depo olarak kullanıldığını görüyoruz, bu büyüklükte ve böyle bir lokasyon da olan bir alanın bağlı bulunduğu ilçeye yani Esenler’e çok daha fazla katkı sağlamasını bekliyoruz. Bizler her şeyi Devletimizden bekliyoruz ama acaba Devlet bizden ne bekliyor bunu sorgulamamız lazım diyerek sözlerine şöyle devam etti ”Eğer istenirse Tekstilkent ve Giyimkent Esenler’e büyük katkı sağlar ve başka herhangi bir sektöre gerek kalmaz. Çünkü Tekstilkent ve Giyimkent gerçekten büyük bir potansiyele sahip.

Kaymakam Şahin’ ”Esenler İstanbul’un sayılır büyük ilçelerinden biridir. Esenler ağırlıklı olarak konut bölgesidir, üretim alanları olmayan bir ilçedir. Esenler’in ruhsatlı ekonomi alanları yok denecek kadar az. Merdiven altı denilen yerler ise yadsınamayacak kadar istihdam sağlıyorlar ve bunlar zapturapt altına alınmalılar. Bu yerlerimizi yok edemeyiz, onlara ciddi bir potansiyel sağlamalıyız.

Ticaretin, alışverişin olduğu küçük merkezler yapmalıyız. Burada bu konudan bahsedildi.  Esenler ekonomisine doğrudan katkı sağlayacak, mesela Çağlayan adliyesi gibi Metris adliyesi, Hastane yapıldığında etrafında neler yapılabilir, nasıl bir ekonomi katkı sağlarız onu planlamalıyız. Tekstilkent ve Giyimkent arsası çok değerli bir bölgede, ben burada okul yaptıracağım bir arsa yok ve okul yeri arıyorum yer yok! Devletimiz devasa bir alanı yani 295 bin metre alanı ticaret yapınız diye kooperatife çok düşük bir rakamla tahsis etmiş. Devlet yine oraya rahat ulaşım sağlansın diye başka yerden nüfus yoğunluğunun olduğu bir yerden Metro hattını geçirebilirdi. Çünkü sizler daha rahat ticaret yapın diye bu imkanlar sizlere sağladı.

Konuşmaların ardından Konsey toplantısı üyelerin görüş ve önerileri ile sona erdi.

Haber düzenleme: SUAT TÜRKOĞLU

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen adınızı giriniz