Ana Sayfa ESENLER Genç Kanaat Önderi Taner Akkuş, Önemli Konulara Değinmeye Devam Ediyor

Genç Kanaat Önderi Taner Akkuş, Önemli Konulara Değinmeye Devam Ediyor

Okunma Sayısı 1366
0

Taner Akkuş: Kötülüğe teşvik eden dizilere beynimizde yer yok.

Televizyon ekranlarında oynanan günümüz dizilerinin sahneleri, ahlaki açıdan etik olmayan davranışlar ile suç işlemeye teşvik ettiği ve söz konusu senaryoların verdiği kötü mesajların da, beyin hafızasına girmesi artık engellenebilecek bilgisi verildi.

Analiz uzmanı Taner Akkuş, “Her bir bölümünde yaralama eylemi ve cinayet işleme gibi vakalar ile suça teşvik eden dizi senaryoları, aynı zamanda da ahlaki olmayan yasak aşk gibi yanlış tutum ve davranışlar üzerinden toplumu aşılayarak dejenere etmekte” dedi.

Türkiye’nin en genç kanaat önderi ünvanına sahip Analiz uzmanı Taner Akkuş, Türkiye’de ilk olan nefesten kimlik analizi, boşanma öncesi arabuluculuk, evlilik öncesi eğitim, empatiye davet, öfke ile sinir ayrımı ve beyin resetleme gibi önemli projelere imza attı.

Haberler.com’a konuşan Akkuş:” Her ne kadar RTÜK yönetimi gibi merciler çeşitli yasal düzenlemeler ile müdahale etse de, Televizyon dizilerinin gençlere olumsuz rol modeller sunduğunu, başrol oyuncularının giyim tarzı ve özenle seçilmiş özlü konuşmalar üzerinden özentiliği ve taklitçiliği aşılayarak kendisi olmaktan çıkarılması toplumsal destek ile de engellenebilir “dedi.

Akkuş, konu ve görsel içerik olarak toplumumuzun ruh sağlığı ile manevi duyguları açısından sakıncalı olduğunu, programların genelde örf, adet, geleneksel ve kültürel değerlere yabancılaştırarak ahlaki olmayan davranışlara, şiddete ve suça meyillendiriyor. Kendi yaşantılarından daha üst seviyede bir hayata özenmek ve böylece özenilen hayatı elde etmek için de, kolay para kazanma yolları gibi çeşitli illegal yapılara yönleniliyor dedi.

Aileler Kendi İçinde İş Birliği Yapmalı

Meselenin Aile içi dayanışma ile ancak çözüme ulaşabileceğini aktaran Akkuş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aileler malum dizilerin gün ve saatinde izleyenlerin mutlaka dikkatini dağıtacak küçük bahaneler üretmeli. İzlemeyi engellemek veya seyretmeyi yasaklamak gibi girişimler konuyu daha gizemli tutacağından, caydırıcı eylemler ile daha doğru bir sonuç elde edilebilir dedi.

Akkuş, Örnek vermek gerekirse: “Bir bardak su verir misin? gibi, Eve en yakın komşusunu davet ederek misafir etmek ya da sürekli çeşitli gündemsel sorular sorarak meşgul etmeli. Ayrıca, yanlarında yüksek sesle telefonla konuşma gibi bazı stratejik girişimlerle çocuklarımızın ve gençlerimizin dikkatini dağıtarak, ilgili diziyi izlerken beynine giden karar alma mekanizmasına müdahale etmeli” dedi.

Kültürel ve Geleneksel Değerlerimiz İşlenmeli

Dizilerin çoğunun içerik ve görüntülerinden rahatsız olmadan bütün aile fertleriyle izlemekte artık zorluk çekiyoruz diyen Akkuş, Söz konusu programlardaki şiddet içerikli görüntü ve konuşmaların sınırlandırılması ve toplumsal destek ile müdahale edilmesi gerekir. Aksi takdirde Türkiye’de boşanma oranlarının daha da artmasında, alkol ve çeşitli madde kullanımı, kadına şiddet ve bireysel suç işleme de etkili olabileceğini vurguladı.

Türk tarihi, mimarisi, müziği, yöresel ve geleneksel tanıtımlar, edebiyat ve sanatlar konusunda daha fazla yayın yapılması gerektiğini söyleyen Akkuş; gelecek nesillerin yetişmesinde rol alacak ve ahlaki değerlerimizi temsil eden senaryolar ile medya da mutlaka şekillenmeli diyerek sözlerini tamamladı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen adınızı giriniz