Ana Sayfa ESENLER HABERLERİ Esenler’de Öğrenciler ”Verem İle Savaşmayı” Öğrendi

Esenler’de Öğrenciler ”Verem İle Savaşmayı” Öğrendi

Okunma Sayısı 694
0

Her yıl Ocak ayının ilk haftası içerisinde yurdumuz genelinde uygulanmakta olan Verem Eğitim ve Propaganda Haftası Eğitim çalışmalarını geçmiş yıllarda olduğu gibi 06-12 Ocak 2019 tarihleri arasında Esenler’deki ilk ve ortaöğretim okullarında sürdürdü.

 

Hafta dolasıyla yapılan etkinliklere İlçe Sağlık Müdürü Dr. Eşref Kaya, Dr. Hatice Kübra Yılmaz, Dr. Burak Çengeloğlu, Ebe Yıldız Tan, Verem Savaş Dispanserinde görevli Dr. Mahmut Şahin ve Hemşire Nuray Acıbuca, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Ercan, Eğitim Şube Müdürü Eyüp Özata katıldılar.

Hafta dolayısıyla bir açıklama yapan Esenler Verem Savaş Derneği Başkanı Nevzat Yarar, “Son zamanlarda Tüberküloz vakalarının özellikle İstanbul il ve ilçelerinde artış göstermesinin tedavi başarısızlığı olarak görülmemesini sorunların tamamen dış göçler, sığınmacı vatandaşlar ile Afrika ülkelerinden gelen turistlerin yoğunluğu temel etken olarak görülmeli ve bu şekliyle değerlendirilmelidir.

Verem hastalığı ile mücadele çalışmalarına Devletimiz ve Hükümetimiz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Dispanserlerde kayıtlı ilaçlı tedavideki hastalara aylık bakım parası vererek bu konudaki kararlılığını ortaya koymuştur.

Esenler ilçesinde Dernek olarak verem hastalığı ile mücadele çalışmalarımıza İlçemizdeki tüm Sivil Toplum Kuruluşlarını bu çalışmalara ekonomik katkı sağlamaya, destek olmaya dernek olarak uzattığımız eli tutmaya davet ediyoruz.

Bu meyanda okullarda yaptığımız eğitim çalışmalarına ilaveten Esenler ilçesindeki tüm okullarda verem hastalığı korunma ve tedavi yöntemlerini içeren bilgi alışverişlerini pekiştirmek için şiir, resim ve kompozisyon dallarında yarışmalar düzenledik. Bu çalışmalar neticesinde her 3 dalda derece alan öğrenciler ödüllendirilecek ve bu konu ile ilgili ödül dağıtım töreni düzenlenecektir.”

Yarar, her zaman destek ve yardımlarını gördüğümüz Kaymakamımız Adil Karataş, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, ESDEF Başkanı Cuma HELVACI’ya ve değerli basın mensuplarına katkılarından dolayı şükranlarımı sunarım dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen adınızı giriniz