Ana Sayfa ESENLER HABERLERİ ESENLER OTOGAR TAKSİCİLERİNE VATANDAŞTAN BÜYÜK TEPKİ (VİDEO)

ESENLER OTOGAR TAKSİCİLERİNE VATANDAŞTAN BÜYÜK TEPKİ (VİDEO)

Okunma Sayısı 537
0

Kurban Bayramı tatili sonrası yoğunluğun yaşandığı Esenler Otogarı’nda bazı taksicilerin mesafeye göre yolcu seçmesi vatandaşlar tarafından tepki ile karşılandı.

Bazı taksiciler ile vatandaşlar arasında tartışma yaşanırken, bir taksicinin polis ekiplerine rağmen yolcu almak istememesi bu kadarına da pes dedirtti. Bayram tatilini hafta sonuyla birleştiren İstanbulluların dönüşüyle Esenler 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda yoğunluk yaşandı.

Otogarda yoğunluk oluşturan vatandaşlar, memleketlerinden getirdikleri malzemelerle taksi çilesi çekti. Taksicilerin yakın mesafe olması nedeniyle kendilerini almadıklarını iddia eden bazı vatandaşlar, yaşanan durumu cep telefonu ile görüntüledi.

Cep telefonu kamerasına yansıyan görüntülerde polis ekiplerinin bir taksi sürücüsüne yolcuyu almasını söylediği görülüyor. Taksici ise ısrarla değişime gideceğini söyleyerek yolcuları almak istemiyor.

Yaşanan kısa süreli gerginliğin ardından taksici yolcuyu alıyor. Yine bir başka görüntüde ise, taksilerin kendisini almadığını iddia eden yolcularla bazı taksiciler arasında tartışma yaşanıyor.

EDİTÖRÜN YORUMU:

Öncelikle uzun yıllardan bu yana özellikle Esenler otogarında daha fazla görülen bu önemli sorunun yetkililer tarafından ivedi şekilde çözülmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bir kaç kez bende bu duruma maruz kaldım. Otogar’da sözde esnaflık yapan taksiciler Esenler ve çevre ilçelere yani kısa mesafelere yolcu almıyorlar. Yolcu alsalar dahil 13-15 lira  yazan taksimetre ücretini almayarak vatandaşlardan 50-70 lira gibi fahiş rakamlar talep ediyorlar.

Ayrıca otogara dışarıdan müşteri getiren taksicilerin de otogar dışına çıkarken yolcu almalarına müsade etmiyorlar. Bunun nedeni ise otogarda adeta mahsur kalan yolcuların kısa mesafeye talep ettikleri fahiş ücreti kabul etmelerini istemeleri.

TAKSİYE 50 KİLODAN FAZLA YÜKLE BİNMEYİN

Bir diğer önemli problem ise özellikle havaalanı, otogarlar ve alışveriş merkezlerinden taksiye binenlerin en çok şikayet ettikleri konuların başında “bagaj ücreti geliyor. Taksi Durakları Ve (T) Plakalı Ticari Taksi İşletme Esaslarına Dair Yönetmeliğe ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ticari Taksi ve Taksi Dolmuş Yönergesine göre; taksi şoförleri bagajda taşınacak 50 kilodan fazla eşyalardan ücret talep edebiliyorlar. Asıl burada dikkat çeken ise bagaj ücretinin bir tarifesinin olmaması. Bagaj ücretine taksici ile müşteri karar veriyor.

Zaman, zaman şahsım taksicilik yaparak hem insanların yaşadığı sorunları gözlemliyorum hemde kendime ek kazanç sağlıyorum. Son zamanlarda özellikle taksici esnafı üzerinden bir çok sıkıntılardan söz edilmesi maalesef taksici esnafının hedef haline gelmesini sağladı.

Tamda bu nokta da önemli bir detayı atlamak istemiyorum. Vatandaşların büyük bölümü şikayetlerinde haklı olsa da bilmeleri gereken önemli konuların olduğunu düşünüyorum.

Bu konuların başında yer alan ”Şoför değişim saati” geliyor. İstanbul’da taksicilerin büyük bölümü saat 15:00 ile 16:00 arasında şoför değiştiriyor. Özellikle bu saat aralığında taksi ihtiyacınız olursa taksi şoförü’nün durmamasına kızmayınız.

Eğer taksici yanınızda durarak ”nereye gidiyorsunuz” diye size bir soru yöneltiyorsa ve aldığı cevap sonrasında ”istediğiniz yöne gidemeyeceğini, değişim saatim geldi sizi alamam” diyorsa derhal araç plakasını alın ve 153’ü arayarak durumu izah edin. Sizin şikayetiniz sonrasında o taksiye cezai işlem uygulanacaktır.

Bu noktada Vatandaş ve taksici esnafının karşılıklı olarak iyi niyetli olmaları çok önemli! Bazı konuları eleştirirken onuruyla ve şerefiyle bu işi yapan bir çok taksici esnafının olduğunu unutmayalım ve onları de rencide edecek söylemlerde bulunmayalım diyor, en kısa zamanda bu sorunun çözülmesini umut ediyorum.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: İHA

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen adınızı giriniz