Ana Sayfa ESENLER HABERLERİ MECLİS’TEN ERMENİSTAN’A ORTAK KINAMA

MECLİS’TEN ERMENİSTAN’A ORTAK KINAMA

Okunma Sayısı 203
0

Esenler Belediye Meclisi’nde dört parti ortak bir bildiriyle Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırısını kınadı.

Esenler Kültür Merkezi’nde gerçekleşen oturumda, AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti, Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki çatışmalara ilişkin ortak bir bildiri yayınlayarak Ermenistan’ı kınadı.

AK Parti Grup Başkanvekili Enes Bozdoğan’ın okuduğu ortak bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Ermenistan silahlı kuvvetlerinin 28 Eylül 2020 tarihinde Yukarı Karabağ’da ateşkesi ve uluslararası hukuku ihlal ederek ağır silahlarla Azerbaycan sivil yerleşim yerlerini ve askerlerini hedef alan saldırılarını en ağır şekilde kınıyoruz.

Bu son saldırı, Ermenistan’ın bölgede kalıcı barış, istikrar ve huzurun tesisi önündeki en büyük engel olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bizler, uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde halkını korumak ve toprak bütünlüğünü tesis etmek amacıyla Azerbaycan’ın gerçekleştirdiği savunmasını tüm kalbimizle destekliyoruz.

Yaklaşık 30 yıldır Yukarı Karabağ, Ermenistan’ın işgali altındadır. Bu haksız işgalin sona erdirilmesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) kararlarına uygun şekilde kalıcı çözüme desteğimizi tekrarlıyoruz.

Uluslararası camiayı, bugüne kadar Ermenistan’ın işgali ve sorumsuz saldırıları sebebiyle zarar gören Azerbaycan’ı desteklemeye ve yanında olmaya davet ediyoruz.

Bu vesileyle; Esenler Belediye Meclisimizdeki siyasi partiler olarak, Azerbaycanlı şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Azerbaycanlı şehitlerimiz için dost ve kardeş Azerbaycan halkına taziyelerimizi iletiyor, yaralıların bir an önce iyileşmesini temenni ediyoruz.”

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen adınızı giriniz

20 − 19 =