Ana Sayfa BAĞCILAR ULAŞIMDA TARİHİ GÜN 28 EKİM ÇARŞAMBA 

ULAŞIMDA TARİHİ GÜN 28 EKİM ÇARŞAMBA 

Okunma Sayısı 251
0

ULAŞIMDA TARİHİ GÜN 28 EKİM ÇARŞAMBA 

Esenler, Bağcılar, Gaziosmanpaşa başta olmak üzere bir çok ilçede ulaşıma büyük kolaylık sağlayacak Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu 28 Ekim Çarşamba günü düzenlenecek törenle hizmete giriyor.

Test sürüşleriyle zaman zaman gündeme gelen hattın hizmete girmesiyle bölgeye büyük bir ulaşım kolaylığı sağlanacak. Esenler’de özellikle Oruçreis, Turgutreis, Giyimkent, Tekstilkent, Bağcılar’da  100. Yıl, Gözteme ve Mahmutbey’i önemli ölçüde olumlu yönde etkileyecek hattın açılması dört gözle bekleniyordu.

TEST SÜRÜŞLERİ TAMAMLANDI

Kabataş-Mecidiyeköy Mahmutbey Metrosu’nun ilk etabı olan Mecidiyeköy Mahmutbey Hattı’nda son aşamaya gelen test sürüşleri, salgın sürecinde yerel kaynaklarla devam ettirildi. Sinyalizasyon testlerini yapan İspanyol ekibin Temmuz ayında Türkiye’ye dönmesiyle beraber, uluslararası standartlarda yürütülen test sürüşleri başarıyla tamamlanmış oldu. Sürücüsüz metroyla ilgili gerekli uluslararası sertifikalar alınarak hat açılışa hazır hale getirildi. Üsküdar-Çekmeköy Metrosu’ndan sonra Türkiye’nin ve İstanbul’un ikinci sürücüsüz metrosu olan Mecidiyeköy Mahmutbey Metrosu, en son teknoloji kullanılarak inşa edildi. 2014 yılında yapımına başlanan 18 kilometre ve 15 istasyonlu hatta, tam otomatik sürücüsüz trenler hizmet verecek. İstanbullulara hızlı, konforlu ve güvenli ulaşım hizmeti sunulacak hatta, vatandaşların özel araçlarını park ederek toplu ulaşımla yolculuklarına devam edebilmesi için 4 istasyonda, toplam 1.100 araçlık otopark da yer alıyor.

AÇILACAK İSTASYONLAR

Mahmutbey, Göztepe Mahallesi, Yüzyıl-Oruç Reis, Tekstilkent Giyimkent, Karadeniz Mahallesi, Yeni Mahalle, Kâzım Karabekir, Yeşilpınar, Veysel Karani Akşemsettin, Çırçır Mahallesi, Alibeyköy, Nurtepe, Kağıthane, Çağlayan, Mecidiyeköy. İkinci etapta açılacak istasyonlar ise Fulya, Yıldız, Beşiktaş, Kabataş.

ENTEGRASYON NOKTALARI

(F1) Kabataş-Taksim Füniküleri ile Kabataş İstasyonu’nda, (M2) Yenikapı-Hacıosman Metrosu ile Mecidiyeköy İstasyonu’nda, (M3) Bakırköy İDO-KirazlıKayaşehir Metrosu ile Mahmutbey İstasyonu’nda, (M11) Gayrettepe-3. Havalimanı Metrosu ile Kâğıthane İstasyonu’nda, (T1) Eminönü-Kabataş Tramvayı ile Kabataş İstasyonu’nda, (T4) Topkapı-Sultançiftliği Tramvayı ile Karadeniz Mahallesi İstasyonu’nda, (T5) Eminönü-Alibeyköy Tramvayı ile Alibeyköy İstasyonu’nda, Metrobüs ile Mecidiyeköy İstasyonu’nda, Deniz yolu ulaşımı ile Kabataş ve Beşiktaş istasyonlarında entegrasyon sağlanacak.

YOLCULUK SÜRELERİ

Beşiktaş-Mecidiyeköy 6 dakika

Mecidiyeköy-Alibeyköy 8 dakika

Çağlayan- Gaziosmanpaşa 13 dakika

Beşiktaş-Sarıyer Hacıosman 26 dakika

Mahmutbey-Mecidiyeköy 26 dakika

Beşiktaş-Mahmutbey 32 dakika

Mahmutbey-Yenikapı 40 dakika

Mahmutbey-Sarıyer Hacıosman 45 dakika

Mahmutbey-Üsküdar 45 dakika

Mahmutbey-Kadıköy 52 dakika

Mahmutbey-Sabiha Gökçen Havalimanı 96 dakika

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen adınızı giriniz