Ana Sayfa ESENLER “AKİF’İN ÇİZGİSİ”NDEN KAZANDILAR

“AKİF’İN ÇİZGİSİ”NDEN KAZANDILAR

Okunma Sayısı 172
0

Esenler Belediyesi’nin, İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy’un gelecek nesillere tanıtılması ve anlaşılması amacıyla düzenlediği “Akif’in Çizgisi İstiklal Marşı” konulu karikatür yarışmasını kazanlar belli oldu.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un satırlarında gizlenen dünyayı bugünkü kuşaklara aktarmak amacıyla “Akif’in Çizgisi İstiklal Marşı” konulu bir karikatür yarışması düzenledi. Çok sayıda sanatçının destek verdiği “Akif’in Çizgisi” isimli karikatür sergisi projesinin devamı niteliğinde olan yarışmada, altı eser ödülü kucakladı.

TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDAN KATILIM YAPILDI

25 Aralık’ta başvuruların sona ermesiyle birlikte Abdülbaki Kömür ve Demirhan Kadıoğlu’nun başkanlık yaptığı jüri tarafından yarışmaya katılan eserler değerlendirildi. Mehmet Akif Ersoy’u veya İstiklal Marşı dizelerinin tamamını ya da bir bölümünü konu alan yarışmaya Türkiye’nin dört bir yanından çok sayıda eser katıldı. Birbirinden başarılı karikatür çizimleri arasından seçilen altı eser, diğerlerinden bir adım öne çıkarak yarışmayı kazandı.

  1. ESER 

Yarışmayı kazanan isimler ve eserleri ise şöyle;

Birinci: Nurullah Şimşek / Ankara (Eser Adı : Korkma!…)

2. ESER

İkinci:  Önder Önerbay / Balıkesir (Eser Adı : Nakış Nakış Kurtuluş)

3. ESER

Üçüncü:  İsmail Mert Eker / İstanbul (Eser Adı : İlham)

Mansiyon Ödülü Kazanan Eserler;

MANSİYON 

Murat Şeker / İstanbul (Eser Adı : Milletimin İstiklal)

MANSİYON 

Fırat Saraç / Niğde (Eser Adı : Ya İstiklal Ya Ölüm)

MANSİYON 

Hakkı Uslu / Denizli (Eser Adı : Al Sancak)

ÖDÜL TÖRENİ 12 MART’TA

“Akif’in Çizgisi İstiklal Marşı” yarışmasının ödülleri, İstiklal Marşı’nın kabul edildiği 12 Mart tarihinde düzenlenecek program ile sahiplerini bulacak. Birinciye 5 bin TL, ikinciye 3 bin TL, üçüncüye bin 500 TL ödülün verileceği yarışmada, ayrıca 3 esere de mansiyon ödülü olarak 500 TL verilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen adınızı giriniz