Ana Sayfa EĞİTİM TUNA EĞİTİM VADİSİ’NİN TEMELİ BAKAN ÖZER İLE ATILDI!

TUNA EĞİTİM VADİSİ’NİN TEMELİ BAKAN ÖZER İLE ATILDI!

Okunma Sayısı 137
0

İçerisinde 1 ilkokul, 1 ortakokul ve spor salonu bulunan Esenler Tuna Eğitim Vadisi’nin temeli, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in de katıldığı bir törenle atıldı.

Esenler’de 10 yıl öncesine kadar İstanbul’un çöküntü alanlarından birisi olarak kabul edilen Tuna Mahallesi’ndeki (eski Karabayır) 91 bina ve 302 bağımsız bölümde sürdürülen istimlâk çalışmaları tamamlandı. Mahallede eğitim vadisi projesi hayata geçiyor. Mahallenin kaderini değiştirecek Tuna Eğitim Vadisi’nin temeli, düzenlenen bir törenle atıldı.

İçerisinde ilkokul, ortaokul ve spor salonunun bulunacağı Tuna Eğitim Vadisi’nin temel atma törenine; Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Esenler Kaymakamı Adil Karataş, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, okul inşaatlarını üstlenen bağışçı hayırsever işadamları Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya ve MESA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu ile birlikte çok sayıda davetli ve vatandaş katıldı.

İNANARAK BUGÜNLERE GELDİK

Eğitim Vadisi’nde bu noktaya gelene kadar büyük zorluklar çektiklerini ama yılmadıklarını belirten Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Şu an temelini atacağımız eğitim vadisi bizim için Esenler’de unutamadığımız hayat hikâyelerimizden biridir. Buralar binalarla doluydu buralar çok özel sosyolojik bir yapıya sahip bir yerdi. Burası Esenler için sadece bir mekân üretimi değil aynı zamanda farklı sosyolojik sonuçları ortaya çıkarabilecek bir yerdi. Buranın eğitim planlarına alınması ve daha sonra da kamulaştırarak eğitim vadisi için düzenlemeye ilk başladığımızda çok büyük zorluklarla karşılaştık. Olayların üzerine giderek, inanarak, direnerek bu gördüğünüz alanı yıkarak bu noktaya getirdik. Şimdi bu alan Esenler için çok önemli bir eğitim fırsatı sunacak ve Esenlerli çocukların geleceğe hazırlanmasında anlamlı yeri olacak” dedi.

5 OKUL AÇTIK, DEVAM EDİYORUZ

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya törende gerçekleştirdiği konuşmasında, “İstanbul’umuzda 39 ilçemizde mükemmel okullar yapılıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Mahmut Özer Hocamız, kıymetli bakanımızın desteklerini biz yürekten hissediyoruz. Bu eğitim öğretim döneminde 36 okulu açmamız lazımdı daha henüz 5’ini açabildik, devam ediyoruz. İlk yarıyıl tatiline artık ramak kaldı. Yüz yüze eğitimi sayın bakanımızın büyük desteği ve inanışıyla başladık, Allah’a şükürler olsun henüz salgın bitmedi, aşıyla büyük bir güç elde ettik, ilk yarıyıla geldik” diye konuştu.

YARIYIL TATİLİNDE ÖDEV VERMEYİN

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yarıyıl tatiline girecek öğrencilere ödev verilmemesini isteyerek, “İnanıyorum ki öğretmenlerimiz öğrencilerimize ödev vermeyecekler, 2 hafta hem öğrencilerimiz hem öğretmenlerimiz dinlenecekler” dedi. Bakan Özer 31 Ocak’ta yapılacak olan 15 bin öğretmen atamasında yüzde 50’si yani 7 bin 500 öğretmenin İstanbul’a atanacağını açıkladı.

BAKAN ÖZER’DEN ESENLER’E MÜJDE!

Bakan Özer “Buradan Esenlerimize de bir müjde verelim” diyerek şunları kaydetti:
” 2022’de vermiş olduğunuz mevcut yatırımların ötesinde Esenler’de arsa bulun, 20 tane ilave yatırım daha yapalım. Anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise neye ihtiyacınız varsa yeter ki bize arsa gösterin, biz hemen arsayı bulduğunuz anda inşallah her türlü destekle o süreçlerin tamamlanmasında sizlerin yanında olacağız.”

BU YIL TAMAMLANACAK

12.500 metrekare alanda inşa edilecek Tuna Eğitim Vadisi’nde, 32’şer derslikli bir ilkokul ile bir ortaokulun yanı sıra bir de çok amaçlı spor salonu bulunuyor.  Toplam 15.879 metrekare kapalı alana sahip okullar ve spor salonunun 2022-2023 eğitim öğretim yılına yetiştirilmesi hedefleniyor.

Hayırsever işadamları Süleyman Çetinsaya ve Erhan Boysanoğlu da yaptıkları kısa konuşmada böyle bir eğitim yuvasına katkılarından dolayı memnuniyetlerini dile getirdiler. İşadamları, 2023 yılında bitirilmesi projelendirilen okul inşaatlarının daha erkene çekilerek 2022’de tamamlanacağını söylediler.

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen adınızı giriniz

2 × one =