Ana Sayfa ESENLER KANARYALAR GÜZELLİKLERİYLE YARIŞTI

KANARYALAR GÜZELLİKLERİYLE YARIŞTI

Okunma Sayısı 92
0

Esenler Belediyesi, görüntüleri ve kulağa hoş gelen ötüşleriyle görenleri kendine hayran bırakan gloster ırkı kanaryaları ‘Güzellik Yarışması’nda buluşturdu. Kıyasıya mücadelenin yaşandığı yarışma, renkli anlara sahne oldu.

Esenler Belediyesi ev sahipliğinde, Anadolu Gloster Kulübü iş birliğiyle ‘Kanarya Güzellik Yarışması’ düzenlendi. Türkiye’nin dört bir yanından getirilen çeşit çeşit kanaryalar; ses, duruş ve renklerinin canlılığıyla güzelliklerini tescillemek için kıyasıya bir mücadelenin içerisine girdi. Bine yakın kanaryanın katılımıyla Mehmet Öcalan Spor Kompleksi’nde düzenlenen yarışmanın jüri üyeliğini Portekizli hakemler Fernando Sılva ve Joel Cordeıro yaptı. Yarışmaya vatandaşların ilgisi de bir hayli yüksek oldu. 28 kategoride düzenlenen yarışmalar sonucunda dereceye giren kanaryalar, sürpriz hediyelerin sahibi oldu.

HAKEMLERİMİZ PORTEKİZ’DEN GELDİ

Anadolu Gloster Kulübü Başkanı Ünal Acun, sözlerine Esenler Belediyesi’ne teşekkür ederek başladı. Acun, “Esenler Belediyesi’nin sosyal belediyecilik anlayışıyla yapmış olduğu katkıların bir yenisini burada icra ettik. Biz kulüp olarak 2012 yılından günümüze kadar yarışmalar düzenlemekteyiz. Bu yarışmalarımızda dünya ölçeğindeki kuş standartlarına göre seçimler yapmaktayız. Hakemlerimiz uluslararası hakemler ve Portekiz’den geldiler. Derecelerimiz, 1’den 5’e kadar kategorilendirildi. Yarışmamız 28 kategoride gerçekleşti ve ilk 5’lerin içinden birincilerimiz seçildi. Birincilerimiz ‘Best’ olmaya hak kazandılar. Best olan 8 kuşumuz ve 8 kuşun içerisinde de ‘Best in Show’ olan bir kuşumuz belirlendi.

DÜNYA BİRİNCİLİĞİM VAR

Yarışmada kanaryasıyla birinciliği elde eden Serkan Üçgül, “Yaklaşık 8 yıldır kanarya yetiştiriyorum. Bir odada, bir kafeste başladı benim hikâyem. Hayvan sevgisiyle başladı. Bu bir hobi aslında. Kanarya sayıları artıkça kafesin yerini kümes aldı. Şu an 250’ye yakın kanaryam var. Benim baktığım kanaryanın ırkı gloster. Anadolu Gloster Kulübü yıllardır çeşitli yarışmalar düzenliyor.  Bu hobim zamanla profesyonelleşmeye başladı. Federasyonumuz var, oralarda da yarışmalara katılıyoruz. Her yıl yetiştirdiğiniz kuşlarla yarışmalara katılabiliyorsunuz. Bu nedenle her yıl aynı heyecanı bir daha yaşıyorsunuz. Dünyada ikinciliğim, Avrupa’da üçüncülüğüm var. Aynı zamanda dünya birinciliğim de var. Çocuklarınızın aldığı sınav başarısı gibi bir şey bu mutluluğumuz” ifadelerini kullandı.

ANTİDEPRESAN ETKİSİ OLUŞTURUYOR

Pandemi döneminde bu tarz yarışmalara ara verildiğini belirten Üçgül, “Her yıl federasyonumuz yaklaşık 5 yarışma düzenliyor. Onun dışında kulübümüzün de yarışması oluyor. Bunun dışında uluslar arası yarışmalar var. En son İtalya’da Avrupa Şampiyonası oldu. Oraya gittik. Dünya yarışması Hollanda’da oldu. Bu yarışmalarda bir standart olur. Bu standartlara en uygun olan kuş hakemler tarafından seçilir ve o kuş standartlara en uygun olduğu için birinci seçilir” diyerek kanaryaların insan psikolojisi üzerindeki etkisini ise şu sözlerle dile getirdi:

“Kanaryanın insan psikolojisi üzerinde çok büyük etkisi var. Sonuç itibariyle hepimiz stresli işler yapıyoruz. Ben de denetim müdürüyüm bir şirkette. Çok yoğun çalışıyoruz. Bu yoğunluğun içerisinde onlarla vakit geçirmek antidepresan etkisi oluşturuyor. Antidepresan kullanmak yerine bir hayvanla uğraşın diyorum arkadaşlarıma da. İnanın birçok şeyde yanınızda oluyorlar.”

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen adınızı giriniz

16 + 7 =