Ana Sayfa ESENLER ÜNLÜ YÖNETMEN SHERIDAN MERAK EDİLENLERİ YANITLADI

ÜNLÜ YÖNETMEN SHERIDAN MERAK EDİLENLERİ YANITLADI

Okunma Sayısı 89
0

Bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen Esenler Film Günleri, 3 dalda Oscar ödüllerine aday gösterilen “In America” filminin özel gösterimine ev sahipliği yaptı. Gösterimin ardından filmin yönetmeni Jim Sheridan, kendisine yönetilen soruları yanıtladı.

Esenler Belediyesi tarafından bu yıl 3’üncü kez seyircisiyle buluşan Esenler Film Günleri, “In America” filminin özel gösterimini sinemaseverlerle buluşturdu. En iyi senaryo, en iyi kadın oyuncu ve en iyi erkek oyuncu olmak üzere 3 dalda Oscar ödülüne aday olan ve toplam 16 ödül kazanan filmin gösterimi sonrası İrlandalı yönetmen Jim Sheridan, seyircilerin “In America” filmine dair sorularını yanıtladı. Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen söyleşi, Kısa Film Yarışması Koordinatörü Rabia Bulut’un moderatörlüğünde gerçekleşti.

FİLMDE KIZLARIM BENİ, BEN DE BABAMI OYNADIM

Ağabeyi Frankie Sheridan’a adadığı 2002 yapımı “In America” filmiyle ilgili söyleşide Jim Sheridan, senaryonun nasıl ortaya çıktığı sorusuna 1980’lerde yaşadığı bir taşınma olayının ardından üçüncü çocuğunun prematüre doğmasıyla beraber bu filmin sürecinin başladığını söyledi. Daha sonra yıllar önce kaybettiği kardeşini de hikâyeye dahil ederek filmin son hâlini aldığını belirten Sheridan, “Filmde kızlarım beni, ben de babamı oynadım bir anlamda” ifadelerini kullandı.

FİLM YAPMAK ÇOCUK SAHİBİ OLMAK GİBİ

Filmde çocuk oyuncuların da yer almasının çekim sürecinde nasıl bir deneyim olduğu hakkında Sheridan, “Kontrolü çocuklara verdim. Bu yüzden ilginç ve eğlenceli bir süreçti” dedi. Usta yönetmen, çocukların kimi zaman komutlarla ilgili kendisini uyardığını ve bu nedenle “oyun” ve “kestik” gibi komutları çocuklara bıraktığını belirtti. Jim Sheridan, film yapmanın çocuk sahibi olmak gibi bir durum olduğunu ifade ederken, “Nasıl doğan çocuğu değiştiremiyorsak çıkan filmi de değiştiremiyoruz” sözleriyle filmin artık var olduğunu ve değiştirilemeyeceğini ifade etti.

ETKİNLİKTEKİ KADIN ÇOĞUNLUK CESARET VERİCİ

Esenler Film Günleri kapsamında seyirciyle buluşmanın kendisine yaşattığı hisler konusunda Sheridan, “Çok ilgi çekici insanlarla tanışmak güzel. Özellikle kadınların bu kadar çok olması; kamera kullanan, çalışan ve film günlerini takip eden kadınlar görmek güzel ve cesaret verici” diyerek koşturan çocuklarla karşılaşmanın da mutluluk verdiğini dile getirdi.

“In America”, Jim Sheridan ve kızları Naomi ve Kirsten tarafından yazılan yarı otobiyografik bir senaryoya dayanıyor. Sheridan’ın 80’lerde kendi ailesinin yaşadıklarından yola çıkarak çektiği dram filmi, New York’a yeni gelen İrlandalı bir ailenin, bu yeni hayatını konu alıyor. Film günlerinin 12 Kasım programında ayrıca Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde Nurullah Yenihan’ın “Tay”, Travis Fine’ın “Any Day Now” ve Semih Kaplanoğlu’nun “Bağlılık Hasan” filmleri seyirciyle bir araya geldi. Mehmet Emin Altunkaynak, “Çekiliş”; Hasan Ali Kılıçgün, “Otuz Dakikadan Sonra”; Mert Erez, “Rehber”; Serdar Arslan, “İnsana Ne Kadar Toprak Lazım”; İsmail Eren Yalçın, “Akkaraman”; Ahmet Keçili, “Ahraz”; Ahmet Duvar, “Karayazı”; Celal Yücel Tombul, “Doksan Dokuz”; Ozan Sertdemir, “Bir Erkeğin Kabrine Giden Yol”; Burak Varlık, “Kanatlı Ağaç” filmlerinin, Yapım Destek Sunumları’nı gerçekleştirdi.

Film Günlerinde 13 Kasım Programı

Film günlerinin üçüncü gününde; Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde saat 12.00’da Kısa Film Seçkisi’nin ilk bölümü sinemaseverlerle buluşacak. Saat 13.00’da Nurullah Yenihan’ın “Tay”, saat 15.00’da Maryna Er Gorbach’ın “Klondike”, saat 17.30’da Ensar Altay’ın “KODOKUSHI” ve saat 19.30’da Majid Majidi’nin “Güneşin Çocukları” filmleri seyircinin beğenisine sunulacak.

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen adınızı giriniz

4 × 1 =